"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Yerli Eco Barrow ABD’den Ödülle Döndü

Sedat | 15 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

ODTÜ’lü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu’nun önderliğinde hazırlanan insansız aracı ABD’de yapılan bir yarışmadan ödül aldı.

Son dönemlerde Türkiye'de geliştirilen pek çok proje uluslararası alanda ödül almaya başladı. Konu ile ilgili son örnek ise insansız hava aracı olarak yapılan bir robot oldu.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu’nun önderliğinde üniversite bünyesinde kurulan bir ekip insansız hava aracı tasarladı. Eco Barrow adı verilen araç özellikle zirai işlemlerde yetenekli hale getirilirken arazilerden ürün toplama ve ilaçlama gibi pek çok işlemi tek başına yapabilen robot oldukça farklı özelliklere sahip. Konu ile ilgili elde edilen bilgilerde Eco Barrow’un ABD’de düzenlenen tasarım ödüllerinde gümüş madalya aldığı öğrenildi.

Alternatif enerjili ulaşım araçları kategorisinde gümüş madalya alan proje aynı zamanda daha pek çok farklı kurum tarafından da ödüllendirilmiş durumda. Beş ödül birden alan ekip yaptığı çalışma ile dünya genelinde ses getirmeyi başarırken yapılacak ekolojik işlemlerde de robotun bundan sonraki süreç içerisinde aktif olarak görev alması bekleniyor.

Üniversite bünyesinde kurulan bir ekibin ne kadar başarılı olabileceği de bu robot projesi ile görülürken insansız hava aracı olarak da tanımlanan bu robot büyük işleri çok kolay ve kısa süre içerisinde yapabiliyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi