"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Yeşilay'dan Pokemon GO Uyarısı

Sedat | 29 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanan Pokemon Go adlı oyun için Türkiye'de Yeşilay önemli bir uyarıda bulundu.

Dünya genelinde milyonlarca oyuncu sayısına ulaşmayı başaran Pokemon GO kullanıcıların çoğu zaman kaza yaşamasına neden olurken oyunu oynarken çevrelerindeki olaylara duyarsız kalan kullanıcılar istenmeyen pek çok duruma maruz kalabiliyor. Oyun ile ilgili yaşanan bu tip sorunlara karşı Yeşilay tarafından resmi bir açıklama yapılırken açıklamada oyunu oynayacak kişilerin dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Yeşilay'ın Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Mehmet Dinç tarafından yapılan açıklamalarda oyunun bağımlılık yaratmasının ciddi bir tehlike olduğu ifade edilirken oyunların hayatı yanlış yönlendirdiği ve etkilediği üzerinde duruldu. Kişinin oyunu hayatın temeline almasının ciddi sorunların yaşanmasının başlangıcı olduğunu belirten Mehmet Dinç kişilerin sosyalleşme adına oyuna ihtiyacı olmadığını belirtti.

Oyun ile ilgili genel olarak yapılan haberleri doğru bulmadığını da belirtilen Mehmet Dinç oyun oynayan kişilerin hareketliliği sağlamasıyla sağlığına kavuşturacağını kabul etmedi. Oyunu oynayacak kişilerin mümkün mertebe dikkatli olmasını isteyen Mehmet Dinç, özellikle pek çok tehlikeye yol açabilecek bir oyunun bu şekilde tanıtılmasının uygun olmadığını ve kişilerin kaldırıldığını belirtti.

Bir oyuncunun 5 saate varan oyun sonrasında sanal ile gerçekliği ayırt edememeye başladığını belirten Mehmet Dinç oyunun kişilerin psikolojik olarak da ciddi zarar görebilecek şekilde hazırlandığını söyledi. Bu konuda ebeveynlere de mesaj veren Mehmet Dinç, çocukların bu oyun oynamak istemesi halinde mutlaka saat sınırlamalarının konulması gerektiğini ve kalabalık ortamlarda bu oyunun oynanmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi