"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

YouTube'a çocukara yönelik içeriklerden 170 milyon dolar ceza!

Sedat | 7 Eylül 2019 0 yorum Süre: 3 dakika

Google, çocuk mahremiyet davasında 170 milyon dolarlık ödeme yapacak..

Video paylaşım servisi çocuklardan veri toplanmasını sınırlandıracak. Çarşamba günü 170 milyon dolarlık para cezası ödemeyi ve YouTube’daki çocukların gizliliğini korumak için değişiklikler yapmayı kabul eden Google'ın nasıl tedbirler alacağını merak ediyoruz.
Google’ın YouTube’u Çarşamba günü 170 milyon dolar para cezası ödemeye ve şirketin çocuk gizliliği yasalarını ihlal ettiği iddiasını gidermek için çocukların videolarına ilişkin reklamları sınırlandırmaya karar verdi. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi, ABD Federal Ticaret Komisyonu'na 136 milyon dolarlık bir çocuk mahremiyeti davası için rekor olan ve 34 milyon dolarlık New York Eyaleti'ne, çocuklar altında veri toplama konusunda ebeveyn rızaları alamadığı için para vermeyi kabul etti.

1998 Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası veya COPPA uyarınca yapılan anlaşma, küçükleri içeren uygulamalarında en az beş yıl içinde büyük bir teknoloji şirketine karşı ABD'deki en önemli uygulama eylemini temsil ediyor. Washington, büyük ölçüde az sayıda yasal kısıtlama ile işletilen büyük internet platformlarının gizliliğini incelemelerini hızlandırıyor. 

FTC Başkanı Joe Simons, Cumhuriyet Komiseri Christine Wilson ile yaptığı ortak açıklamada, "170 milyon dolarlık toplam parasal karar, daha önce COPPA kapsamında uygulanan en büyük sivil cezadan yaklaşık 30 kat daha yüksek" dedi. “Bu önemli karar, platformların, içerik sağlayıcıların ve halkın dikkatini çekecek." sözlerine de yer verdi. .


Ayrıca çocuklar için Google'ın önemli değişiklikler getirmesi gerektiğini de vurgulayan şirket çocuklara yönelik hedeflenmiş reklamlara dikkat çekti. YouTube, hangi içeriğin çocuklara yönelik olduğunu belirlemek için hem makine öğrenmesine hem de video yaratıcılarına güveneceğini belirtti. Gençlerin içeriğinin belirlenmesi zor olsa da, algoritmalar çocuk karakterleri ve oyuncaklar gibi ipuçlarına bakacak. 

Peki siz YouTube'ın çocuklar üzerindeki etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi