Kategoriler
Teknoloji Haberleri

İkinci el pazarını bekleyen büyük tehlike ne?

Sıfır araç fiyatlarında yaşanan yüksek etiketlendirmeler ve faiz oranlarındaki yükselişler ikinci el araçlara olan ilgiyi artırmıştı. Ancak bu süreçte ikinci el araç fiyatlarının giderek yükselmesi, fiyatların erişilemez hale gelmesine neden oldu.

Sektöre yönelik yapılan son değerlendirmelerde ise satışlar için adeta yaprak kıpırdamadığı ve kimsenin ikinci el araç almayı tercih etmediği belirtildi. Bu durumdan en çok etkilenen ise galericiler oldu. Satışların durması, galericilerin ellerinde çok fazla araç kalmasına neden oldu.

100 bin TL altında ikinci el araç kalmadı!

Hali hazırda 100 bin TL altına sıfır otomobili bırakın, ikinci el otomobil bile almak mümkün değil. Şu sıralar çoğu kişinin beğenmediği Tofaş marka araçlar için bile 100 bin TL’ye yakın fiyatlar talep ediyorlar. Bu gerçekten de absürt bir durum diyebiliriz. Peki, şu anda piyasa ne halde? Haliyle şişen fiyatlar ikinci el otomobil pazarını da tıkamış durumda. Ne otomobil alabilen var, ne de satabilen.

Sıfırdan yeni bir otomobil almak isteyenler fiyatları görünce bu kararlarından vazgeçiyorlar. İkinci elde aracına piyasaya göre değer biçenler ise aracını satamıyor. Çünkü kimse otomobiller için o absürt fiyatları vermek istemiyor. Yani ortada büyük bir kısır döngü söz konusu. Otomobiller satılmadığı için yerlerine yenileri alınmıyor. Dolayısıyla ikinci el otomobil pazarında büyük bir sıkıntı mevcut diyebiliriz. İşin garip yanı satış olmamasına rağmen fiyatların da düşmemesi. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir