Kategoriler
Teknoloji Haberleri

İnsansı Robot Radyo Yayını Yapmaya Hazırlanıyor!

Dünya çapında büyük bir üne sahip olan robot Sophia, insan görünümüne en yakın robotlar arasında yer almasıyla tanınmaktadır. Sophia, şimdi de radyo yayıncılığı yapma lisansı alarak bir ilke imza atacak. Yapay zeka ürünü olan Sophia, dünyada radyo yayıncılığı yapan ilk robot olacak. 6-7 Temmuz tarihlerinde Cenevre’de düzenlenecek olan radyo yayınlarına katılarak tarihi bir olayı gerçekleştirecek.

Sophia, Hong Konglu araştırmacılar tarafından geliştirilmiş ve Suudi Arabistan’da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri etkinliğinde vatandaşlık verilmesiyle ün kazanmıştır. Şimdi ise İstanbul’daki Çamlıca Televizyon Kulesi’nden radyo yayını yapmak üzere Türkiye’ye ziyarette bulunan Sophia, Cenevre’deki radyo yayınlarına İstanbul’dan katılarak bir ilki gerçekleştirecek. Sophia’nın radyo yayınlarına başlamadan önce Çamlıca Kulesi’nde basına tanıtımı yapıldı.

Çamlıca Kulesi Genel Müdürü Mustafa Önçırak, kulelerinin dünyadaki 100 FM radyo yayınını aynı noktadan gerçekleştiren bir kule olduğunu belirtti ve Dünya’nın ilk canlı radyo yayınını gerçekleştirecek olan Sophia’yı burada ağırlayacaklarını duyurdu. Sophia’nın radyo yayını lisansını Cenevre’den aldığını ve 6-7 Temmuz tarihlerinde Cenevre’de 40 ülkeden katılım sağlanacak canlı radyo yayınlarının gerçekleştirileceğini belirten Önçırak, bu yayınlardan birinin Türkiye’deki Çamlıca Kulesi’nden yapılacak bir radyo yayını olduğunu vurgulayarak herkesi bu tarihlerde yayınları dinlemeye davet etti.

Sophia, Ekim 2017’de Suudi Arabistan vatandaşlığı verilen ve herhangi bir ülkede yasal kişilik kazanan ilk robot olarak tarihe geçmiştir. Aynı yılın Kasım ayında ise Sophia, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın ilk İnovasyon Şampiyonu unvanını kazanarak bir robotun bu unvana sahip olmasıyla da bir kez daha öne çıkmıştır.

İlk olarak 2016 yılında Sevgililer Günü’nde tanıtılan Sophia, eski Mısır Kraliçesi Nefertiti, Audrey Hepburn ve Amanda Hanson gibi figürlerin tasarımından esinlenilerek oluşturuldu. İnsan benzeri hareketler ve yüz ifadeleri taklidi yapabilen Sophia, belirli sorulara cevap verebilme yeteneğine sahip olup önceden belirlenmiş konularla ilgili sohbet edebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir