Kategoriler
Sosyal Medya

Instagram doğrulamada selfie dönemi başlıyor

Sahte profiller ve spam hesaplar sosyal medya platformlar için önüne geçilememiş sorunlardan bir tanesi. Instagram tarafından yapılan yeni açıklamada ise spam hesapların tespit edilmesi ve sınırlandırılabilir adına yeni bir döneme geçiş yapılacağı belirtildi. Kullanıcılar kimliklerini doğrulamak ve gerçek bir kişi olduğunu kanıtlamak için artık video çekerek platforma yükleyecek.

Video çekimi ile Instagram hesap doğrulamaları yapılacak

Şu anda belirli bir bölgede başlayan yeni video selfie dönemi, beraberinde pek çok tartışmayı da getirdi. Gündemde yer alan iddialarda Instagram’ın güvenlik ve sahte hesapları önlemeye yönelik olarak bu yeniliği getirmediği, sadece biyometrik veri toplamak için böyle bir sisteme geçiş yapıldığı öne sürüldü.

İddialar sonrasında Instagram tarafından yapılan açıklamalarda ise hiçbir şekilde profillerde videoların yer almayacağı, görüntülenmeyeceği, paylaşılmayacağı ve biyometrik veri toplama için videoların kullanılmayacağı ifade edildi. Ancak videoların çekilerek gönderilmesinin zorunlu tutulması ve yapay zeka algoritmaları taraftan videoların incelenmesi, kuşkusuz veri toplama ve videoların işlenmesi konusunda kullanıcılarda tedirginlik yarattı.  Açıklamalara göre video çekerken kullanıcıların farklı yönlere başını çevirmesi yeterli olacak. Tinder ve Bumble gibi flört uygulamaları, uzun süredir kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için farklı açılardan selfie yüklemelerini gerektiren fotoğraf doğrulama sistemi kullanıyor. Bununla birlikte, Instagram’ın video selfie doğrulaması, en azından kağıt üzerinde daha sağlam görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir