Kategoriler
Sosyal Medya

Instagram’ı en çok kullanan ülkeler belli oldu!

Sosyal medyalar arasında Instagram’ın son dönemlere damga vurması, kullanım oranlarının artmasını sağladı. 2022 yılının ocak ayı itibariyle yapılan derlemelerde ise Instagram’ı en çok kullanan ülkelere yönelik yeni bir rapora yer verildi. Raporda 1. Sırada Ocak ayı itibariyle listede sürpriz bir isim yer aldı.

En çok kullanan ülke Türkiye

2022 yılının ocak ayı itibariyle en çok Instagram kullanan ülke Türkiye oldu. Türkiye’yi takip eden ülkeler ise Arjantin, Endonezya, Brezilya ve Hindistan oldu.

Türkiye rakipsiz birinci!

Hootsuite tarafından yapılan araştırmada, ülke bazındaki kullanıcıların aylık ortalama kaç saat geçirdikleri hesaplandı. Bu verilerin elde edilmesinde sadece Instagram’ın resmi uygulamasını kullanan Android kullanıcılarının bu araştırmaya dahil edildiğini de hatırlatalım. Tabloya baktığımızda ‘Instagram’ın evi’ olarak nitelendirebileceğimiz ABD de bu oranın aylık 7.7 saat olduğunu görüyoruz. Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerindeyse bu süreler 8.5 saate kadar çıkıyor.

Dünya çapındaki ortalama kullanıma baktığımızda ise bu sürenin 11.2 saate kadar çıktığını görüyoruz. Brezilya, Endonezya ve Arjantin ise sırasıyla 15.6,16 ve 16.6 saat ile liderliğe oynuyor. Ancak birinci sırada rekor süreyle Türkiye yer alıyor. Aylık 20.2 saat süreyle zirvedeki koltuğuna oturan Türkiye’nin Instagram’daki aylık ortalama zaman geçirme süresi, dünya ortalamasının neredeyse iki katı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir