Kategoriler
Teknoloji Haberleri

iPhone kutu içeriğinde yeni bir değişiklik daha!

Son dönemlerin en gözde markalarından birisi olan Apple, iPhone kutu içerikleriyle dahi dikkat çekiyor. Telefonun Fransa’da yapılacak çıkışlarında artık yeni bir dönem başlayacak. iPhone 12 modelleriyle birlikte kutulardan kulaklık ve şarj adaptörünü çıkarmaya başlayan Apple, bazı ülkelerde yasalar gereği bu içeriklere yer vermek zorunda kalıyordu. Aynı zamanda başlarda bu durum tepki de çekmişti. Ancak plastik tüketimini ciddi oranda düşüren bu durum kısa süre içerisinde destek gördü. iPhone 12 ile birlikte Fransa’da kısıtlamaya gitmeyen Apple için Fransa’da yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile birlikte Apple kutu içeriklerini küresel pazarlarda olduğu gibi bu bölgede de çıkarabilecek.

Fransa’da da yeni dönem başlıyor

Fransa yasalarında: akıllı telefonların, ‘eller serbest ürünleri’ veya çocuklara elektromanyetik radyasyonun verdiği zararı önlemek için ‘kulaklık’ ile gelmesinin zorunlu tutulmasına dair bir madde mevcut. Bu nedenle Apple’ın ülkede faaliyet gösterebilmek için iPhone alıcılarına ücretsiz olarak EarPods kulaklık vermesi gerekiyordu.

Apple’ın bu kararından yaklaşık iki yıl sonra Fransa yasalarında elektronik satışlar konusu altında önemli değişiklikler yapıldığı açıklandı. Böylelikle Apple başta olmak üzere akıllı telefon üreticilerinin kutularında ücretsiz kulaklık bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Hatta ülkedeki bazı elektronik mağazalarının camlarına ”Artık akıllı telefon üreticilerinin Fransa’da kulaklık vermesine gerek yok” şeklinde bilgilendirme metinleri de asılmaya başlandı.

2021 yılının sonlarında yürürlüğe giren yasa kapsamında Apple, 24 Ocak 2022 tarihinden itibaren satışını yaptığı akıllı telefonların kutularından EarPods kulaklıklarını çıkarabilecek. Öte yandan Xiaomi’nin de 17 Ocak 2022 tarihi itibariyle yeni yasayı uygulamaya başladığını duyuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir