Kategoriler
Teknoloji Haberleri

İşlemci seviyesinde frekans rekoru: RTX 4090 4 GHz’yi aştı!

Yeni bir iddiaya göre, işlemci seviyesinde frekans hızlarına ulaşmaya başlayan yeni nesil GPU’lar geliyor. Splave adlı usta bir hız aşırtmacı, henüz piyasaya sürülmemiş olan GeForce RTX 4090 ekran kartıyla 4000 MHz sınırını aşmayı başardı.

Bu hız aşırtma denemesinde kullanılan model, ASUS’un sıvı soğutmalı RTX 4090 ROG Matrix versiyonuydu. Ancak overclock meraklıları için bu yeterli değildi ve onlar sıvı nitrojen kullanarak daha fazla performans elde etmeyi hedefledi.

RTX 4090, GPUPI yazılımı üzerinde -34,6°C GPU sıcaklığıyla 4005 MHz hızını gördü. GPUPI, 3D grafiklerle ilgisi olmayan ve GPU kullanarak Pi sayısını hesaplayan bir yazılımdır. Bu yazılımın iş yükü hafif olduğu için grafik yongaları yüksek saat hızlarına çıkabilmektedir. Ancak 3DMark gibi bir test yapıldığında 4 GHz hızını görmek hayal olurdu.

Yeni Ada Lovelace mimarisiyle birlikte, GPU’lar daha yüksek frekanslara ulaşmaya başladı. Geçmiş NVIDIA mimarileri, Turing dahil olmak üzere, bu tür yüksek hızları gösteremiyordu. 4 GHz hızını aşan hız aşırtmacılar şimdi daha da yüksek hedeflere odaklanmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir