Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Honda Motor, 2030 yılına kadar 30 yeni elektrikli aracını piyasaya süreceğini açıkladı

Son dönemde otomotiv sektöründe adeta elektrikli otomobil devrimi yaşanıyor. KPMG’nin raporuna göre otomotiv  2030’a kadar büyük pazarlarda otomobil satışlarının yarısını elektrikli araçlar oluşturacak. Buna paralel olarak sektörde yeni bir haber gündeme geldi.

Japon otomobil üreticisi Honda Motor, 2030 yılına kadar 30 yeni elektrikli aracını piyasaya süreceğini açıkladı. Her yıl 2 milyon elektrikli araç üretmeyi planladıkları ifade edildi. Önümüzdeki on yıl içinde, bu projeye 40 milyar dolar (5 trilyon yen) harcayacağını kaydeden şirket, iki sene içinde ise Japonya’da 8 bin dolarlık bir elektrikli otomobili piyasaya süreceklerini açıkladı.

Fosil yakıtlı araç üretimini 2040 yılına kadar tamamen kaldıracağını söyleyen Mibe, Otomobil üreticisi ayrıca Kuzey Amerika’da özel bir EV üretim hattı kuracağını kaydetti.

Sektörler arası işbirliklerinin aktif olarak sürdüreceklerini belirten Honda CEO’su Toshihiro Mibe, 2025 yılında piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli otomobil projesi için Honda ile işbirliğine gittiğini hatırlattı. Bu gelişme Sony’nin uzun süredir elektrikli otomobil sektöründe söz sahibi olma hedefi kapsamında atılan bir adım olarak değerlendirilmişti.

Honda’nın işbirliği yaptığı diğer şirket General Motors… iİki şirket, yeni nesil Ultium pil teknolojisi kullanan yeni küresel mimariye dayalı uygun fiyatlı elektrikli araçlar geliştireceklerine dair ortaklık planı yaptıklarını duyurmuştu. Amaçları, 2027’den itibaren kompakt crossover araçlar da dahil olmak üzere milyonlarca elektrikli aracın küresel üretimini sağlamak. Kuzey Amerika’da yaklaşık 30 bin dolara mal olacak elektrikli araçları birlikte geliştirmeyi planlıyorlar.

Fosil yakıtlı araç üretimini 2040 yılına kadar tamamen kaldıracağını söyleyen Mibe, Otomobil üreticisi ayrıca Kuzey Amerika’da özel bir EV üretim hattı kuracağını sözlerine ekledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir