Kategoriler
Bilim

Mars yüzeyinde su bulundu! Bilim insanları bu kez kanıtladı

Amerika’da çalışmalarına devam eden bir grup bilim insanı Mars yüzeyinde su izlerine rastladı. uydu üzerindeki veriler kullanılarak Mars yüzeyindeki su bulguları arandı.

Yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Kuzey Arizona Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacı grupları Mars yüzeyinde resmi olarak su bulduklarını açıkladı. Su bulunan bölge Avrupa kıtasından biraz daha büyük bir alanı kapsıyor.

Mars yüzeyinde su bulmak için uydulara yöneldiler!

Konuyla alakalı açıklama gerçekleştiren araştırmacı Arabia Terra, mars’ın kriterlere volkanik kalderalar, kanyonlara sahip olduğunu dile getirdi. Bu konuyla alakalı uzmanlar geniş kapsamlı bir çalışma yürüttü.

Yapılan tüm çalışmaların finans kaynağı ise NASA Mars Veri Analiz Programı oldu. Yapılan araştırmaya göre Mars yüzeyindeki kayalarda su izlerine rastlandı bu su izlerini tespit etmek için ekipler uzun süre uğraş verdi.

3 ila 4 milyar yıl önceki ortamları inceleyen ekip yüzeyde yaşamak için uygun iklim koşullarının olup olmadığı ise araştırılmaya devam ediyor. Eğer bu bölgede su varsa ne kadar süreyle sabit olabildiği atmosferinde yüzeydeki sıcaklığın nasıl olabileceğini de analiz edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir