Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Microsoft Hatasını Kabul Etti; Verilerinizi Tamamen Kayıp Edebilirsiniz! #ÇÖZÜLDÜ

Microsoft, Windows 11 adlı en son işletim sistemini piyasaya sürdüğünden bu yana yaklaşık bir buçuk yıl geçmesine rağmen, henüz tam anlamıyla istikrarlı bir işletim sistemi haline getirebilmiş değil. Şu anda Windows 10’un ne zaman sonlandırılacağını bile biliyoruz, ancak Windows 11’in hala en yaygın ve istikrarlı Microsoft işletim sistemi olduğunu söylemek mümkün değil.

Microsoft sonunda pek çok kullanıcının yaşadığı bir hatayı resmen kabul etti. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da da bulunan bir SATA BIOS hatası, HDD veya SSD kullanıyor olmanız fark etmeksizin Windows 7’de başlayıp hala Windows 11’de var olan bir soruna yol açabiliyor.

Peki, bu SATA BIOS hatası tam olarak neye sebep oluyor?

Bildiğimiz gibi, bir Windows bilgisayara harici bir depolama cihazı takıldığında görev çubuğunda bir USB simgesi görünür. SATA BIOS hatası, muhtemelen işletim sisteminin yüklü olduğu HDD veya SSD’nin çıkarılabilir bir depolama cihazı olarak algılanmasına neden oluyor. Bu ilk bakışta önemsiz gibi görünen bir hata gibi görünebilir, ancak SSD veya HDD’deki verilerinizi kaybetmenize bile yol açabilir.

Neyse ki, bu sorun için bir çözüm bulunuyor:

Microsoft, öncelikle anakartınız için herhangi bir BIOS güncellemesi yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmenizi öneriyor. Eğer bir güncelleme yoksa, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor:

Adım #1: Görev çubuğundaki “Windows” tuşuna tıklayın. Adım #2: “cmd” yazın ve Komut İstemi uygulamasına sağ tıklayın. Adım #3: “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Adım #4: Açılan Komut İstemi penceresine “devmgmt.msc” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Adım #5: Disk Sürücüleri altında, SATA cihazınızı belirlemek için sağ tıklayıp “Özellikler”i seçin. Adım #6: Özellikler penceresinin genel bakış sayfasından veri yolu numarasını not edin (“aşağıdaki örnekte 0”).

Adım #7: Daha önce açılan Komut İstemi penceresine aşağıdaki komutu yazın ve “Enter” tuşuna basın: reg.exe “HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\Parameters\Device”/f/vTreatAsInternalPort/tREG_MULTI_SZ/dx Adım #8: X değerini ekleyin. Burada x, 6. adımda not ettiğiniz Veri Yolu Numarasına karşılık gelir.

Ayrıca Microsoft’un konuyla ilgili çözüm makalesine burdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir