Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Microsoft’tan Dev Hareket; Windows Copilot’un Tanıtımı Yapıldı

Microsoft, yapay zeka trendine ayak uydurarak ChatGPT’nin popülerleşmesinden ilham alan bir adım attı. Şirket, Windows Copilot adını verdiği yeni bir kişisel asistanı duyurdu, bu asistan Cortana’nın yerini alacak.

Windows Copilot, Windows 11 işletim sisteminde kullanıcıların hizmetine sunulacak ve arama çubuğunun yanında konumlanacak. Ayrıca, görev çubuğu üzerinden tüm uygulamalarda kolayca erişilebilecek. Kullanıcılar aynı zamanda birden çok uygulama arasında bölünmüş ekran kullanırken bile Windows Copilot’u sorunsuz bir şekilde kullanabilecek.

Copilot, uygulamalarda açılan içeriği özetleme, yeniden yazma ve hatta açıklama yapma yeteneğine sahip olacak. Bing sohbet uygulamasına benzer şekilde, genel içerikle ilgili soruları araştırarak cevaplayabilecek.

Windows 11’e doğrudan entegre edilen Copilot, kendi özel arama çubuğuna sahip olmayacak. Bunun yerine, mevcut “Ara” çubuğunun hemen yanında bir düğme bulunacak. Copilot düğmesine tıkladığınızda, “Ara” çubuğu Copilot için kullanılmaya başlanacak.

Copilot, temel olarak Bing ve ChatGPT’nin teknolojik altyapısını kullanacak. Bu da geliştiricilerin Copilot’a Bing ve ChatGPT’nin özelliklerini ekleyebileceği anlamına geliyor. Ayrıca, Bing ve ChatGPT’nin gelecekteki güncellemeleri ve yeni özellikleri otomatik olarak Copilot’a entegre edilebilecek.

Microsoft, Copilot’u Windows 11 işletim sistemine entegre etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Öncelikle Haziran ayında kullanıcıların genel beta testine katılmalarına olanak sağlanacak. Test sürecinin ardından, Copilot’un tam sürümü 2023’ün son çeyreği veya 2024’ün ilk çeyreğinde Windows 11’e tam entegre edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir