Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Microsoft’un hamlesi sonrasında Sony EA Games’i alabilir!

Microsoft dünyanın en büyük oyun şirketi olarak bilinen Activision Blizzard’ı 68 milyar dolar karşılığında satın alması tüm oyun ve teknoloji sektöründe geniş bir yer buldu. Özellikle dünyanın en popüler oyunlarına imza atan bir oyun şirketinin Microsoft gibi bir şirket tarafından satın alınması Microsoft’un rakiplerini ve oyun sektöründe yer alan diğer markaları tedirgin etti.

Bu satın alma ile birlikte en çok ön plana çıkan marka ise Sony oldu. Zira Activision Blizzard tarafından piyasaya sunulan pek çok oyun Sony konsollarında da oynanıyordu. Sony’nin piyasadaki hisselerinde yüzde 15’e varan bir düşüş yaşanmasına neden olan bu gelişme sonrasında bugünün haberlerinde ise Sony ile EA Games arasında satın alma konusunda görüşmelerin başladığı öne sürüldü.

Sony’den karşı hamle gelebilir!

Sony’ye yakın kaynaklardan ve analistlerden gelen son bilgiler, ünlü Japon şirketin Microsoft’a misilleme yapmaya hazırlandığını söylüyor. The Hollywood Reporter‘ın görüştüğü ünlü analistler, Sony’nin üç farklı şirketi satın almak için ciddi düşüncelere sahip olduğunu belirtiyor. Senelik 38 milyar piyasa değeri bulunan EA Games bu şirketlerin başında geliyor. Sony’nin satın almayı düşündüğü diğer şirketlerse Fransız oyun devi Ubisoft ve Rockstar Games’in de sahibi olan Take-Two…

Elbette bu üç şirketten FIFA serisi ve sahip olduğu diğer değerli yapımlarla EA çok daha ön plana çıksa da NBA 2K22 ve GTA gibi her sene adeta para basan yapımlarıyla Take-Two da oldukça güçlü bir aday… Analistler, Sony’nin satın alma hedefleri arasında en alt sırada ise Ubisoft’un olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir