Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Microsoft’un Yöneticilerinin Mesajları Sızdırıldı; Sony İflas Edebilir!

Konsol savaşları uzun yıllardır devam ederken, artık yeni bir çağın başladığı haberiyle sektörde heyecan yaratıyor. Gelecek on yıllarda lider konumda olacak platform, en iyi ve kaliteli oyunlara sahip olanı olacak. Bu nedenle Sony, Microsoft’un Activision satın alma girişimine uzun süredir karşı çıkıyor.

Ancak ortaya çıkan yeni detaylar, Microsoft’un sadece Activision Blizzard’u satın alma peşinde olmadığını gösteriyor. Oyun sektörüne odaklanan şirketin, birkaç büyük oyun geliştiricisini daha satın alma planları yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca diğer bilinmeyen detaylar da paylaşıldı.

Microsoft’un Federal Ticaret Komisyonu’na sunduğu ve The Verge tarafından elde edilen belgelere göre, Microsoft ayrıca SEGA’yı ve onun oyun geliştirme stüdyolarını da satın almayı düşünmüştü. Kasım 2020’de CEO Satya Nadella ve CFO Amy Hood tarafından SEGA Sammy Holdings’e bir yazı gönderildiği belirtiliyor.

Yazıda, Microsoft’un satın alımın Xbox Game Pass hizmetine olumlu etkileri olacağı ve özellikle Asya pazarında büyük başarılar elde edilebileceği ifade edildi. Ancak SEGA ve Microsoft arasında yaşanan anlaşmazlık hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan ortaya çıkan diğer bir belge, Microsoft’un takip listesinde yer alan şirketleri gösteriyordu. Bu listede, Sony’nin sahip olduğu Bungie gibi isimlerin yanı sıra Hitman oyunlarının geliştiricisi IO Interactive, mobil oyun geliştiricileri Thunderful, Supergiant Games, Zynga, Niantic ve Playrix gibi şirketler de bulunuyordu.

Microsoft ve ABD Federal Ticaret Komisyonu arasındaki karşılaşmayla ortaya çıkan bir diğer detay da Xbox Game Studios Başkanı Matt Booty’nin cesur sözleriydi. Booty, 2019 yılında gönderdiği bir e-postada, 2020 yılında 2 ila 3 milyar dolarlık bir yatırım yaparak Sony’yi iflasa sürükleyebileceklerini savunuyordu. Burada silah olarak kullanılan şey ise Xbox Game Pass idi.

Microsoft, bu e-postanın Activision Blizzard satın alma görüşmelerinde sunulduğu eleştirilerine karşı çıktı. Şirket, e-postanın Activision satın alımından 25 ay önce gönderildiğini ve konuyla ilgisi olmadığını savundu. E-postada sektör trendlerinin incelendiğine dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir