Kategoriler
Mobil

MIUI 13 Rehberi! Yeni arayüzün özellikleri neler?

Telefonlarda kullanılan özel arayüzler, özellikleri ve tasarım farklılıkları ile telefon tercihlerinde büyük bir öneme sahip. Xiaomi, Redmi ve Poco modellerinde ortak bir şekilde kullanılan MIUI 13 ise son dönemlerin en çok konuşulan arayüzlerinden birisi oldu

Yapılan son dakika açıklaması ile farklı modellere beta olarak gönderilmeye başlanan arayüzde hangi özelliklerin yer alacağı da büyük oranda netlik kazandı. Kullanıcılar yeni sürüm ile birlikte yüz tanıma teknolojilerinden odaklanma yardımına kadar pek çok yeni özelliği kullanma imkânına sahip olacak. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcının merak ettiği yeni arayüz için ilk incelemeler de yapılmaya başlandı. Böylece güncelleme ile kullanıcıları nasıl bir telefon deneyiminin beklediği de ortaya çıkarılmış oldu.

MIUI 13 Rehberi! İşte MIUI 13 incelemeisnden ilk detaylar.

Tasarımsal anlamda ciddi yenilikler ile gelen MIUI 13, buna ek olarak optimizasyon ve performans anlamında da ciddi geliştirmelerle geliyor. İşte Xiaomi‘nin yeni Android 12 tabanlı arayüzünün sahip olduğu tüm yenilikler ve özellikler.

MIUI 13 ile performansa vurgu yapan Xiaomi, MIUI 12’ye kıyasla yaklaşık yüzde 52 daha verimli bir deneyim vaat ediyor. 12.5 ile kıyaslandığında ise bu oran yüzde yüzde 20 ila 26 arasında seyrediyor. Bu duruma rağmen optimizasyon kısmında iyileştirmeler ile pil tüketiminde denge sağlanmış durumda. Konum ve saat gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak kullanmadığımız uygulamaları tespit eden arayüz, bunları kapatarak güç tüketiminin önüne geçiyor. Bunun dışında MIUI 13, daha iyi enerji tasarrufu modu, akıllı araçlar, Android 12 ve sanal ram uzantısını da Xiaomi telefonlara getirecek.

MIUI 13’ün akıcılığındaki en önemli etken ise Focus Computing 2.0’ın desteği. Sistem yalnızca tam ekran hareketleri gibi temel senaryoları algılamakla kalmıyor, aynı zamanda üçüncü parti uygulamalar hızlı optimizasyon sağlıyor. Bu da kullanımdaki akıcılığını büyük ölçüde artırır. Güvenlik ile ilgili çalışmalar yürüten Xiaomi, “elektronik sahtekarlık koruması” adı verilen yeni sistemini tanıttı. Üç adımdan oluşan bu sistem, kullanıcıların sadece yüzünü değil, vücudunun üst kısmı gibi diğer fiziksel özelliklerini de kaydediyor. Böylelikle benzer yüze sahip olan insanlar bile telefonunuzu açamıyor.

Bu sayede şirket, hali hazırda sunduğu yüz tanıma teknolojisinde çok daha başarılı sonuçlar verebiliyor. Aynı zamanda yeni güvenlik özelliklerini tanıtan şirket, kimlik kartı fotoğrafları ve kredi kartı bilgileri gibi bilgiler gönderirken MIUI 12.5’ten daha güvenli olduğunu vaat ediyor. Son eklenen güvenlik özellikleri, özellikler Apple’ın iOS 15 ile getirdiği seçenekleri kullanıcılara anımsattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir