Kategoriler
Teknoloji Haberleri

MSI HACKLENDİ; 4 Milyon dolar fidye istiyorlar!

Dünya genelinde teknoloji sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olan MSI, resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada siber saldırıya uğradığını duyurdu. Şirketin BT departmanı, saldırı anında hemen harekete geçerek uygun koruma mekanizmalarını devreye soktu ve kurtarma faaliyetlerine başladı. Ayrıca olayı hemen devletin kolluk kuvvetleri ve siber güvenlik birimleri ile paylaştı. Şirket, etkilenen sistemlerin normal çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Ancak siber saldırı, MSI’nin kullanıcılarına da olumsuz bir etki yapmış olabilir. Şirket, kullanıcılarını firmware ve BIOS güncellemelerini yalnızca şirketin resmi web sitesinden indirmeleri ve üçüncü taraf kaynaklardan gelen dosyaları kullanmamaları konusunda uyardı. Ancak, saldırıda kullanıcı verilerinin çalınıp çalınmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

MSI’a yönelik siber saldırı, 6 Nisan’da ortaya çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren fidye yazılımı çetesi, Money Message adlı yazılımı kullanarak 1,5 TB veri çaldıklarını iddia etti ve 4 milyon dolar fidye talep etti.

MSI, benzer olayların yaşanma riskini azaltmak için siber güvenlik mimarisini daha da güçlendireceğini ve kullanıcılarına daha fazla güvenlik önlemi alma konusunda tavsiyelerde bulunacağını söz verdi. Saldırıda yaşanan hasarın ne kadar büyük olduğu ve MSI’nin ne kadar sürede tamamen normal işleyişine döneceği henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir