Kategoriler
Sosyal Medya Medya

Reddit Kullanıcısına Dava Açan Marvel, Nedenini Açıkladı!

Film ve dizi sektörünün devlerinden Marvel Studios, yeni filmi Ant-Man ve Wasp: Quantumania filminin senaryosunun çoğunu sızdıran ve paylaşan Reddit kullanısına dava açtı. İşin uzmanları kullanıcının yapmış olduğu bu sızdırma ile dev şirkete ciddi derece de maddi kayıp yaşattığı yönünde.

Şubat ayının 17’sinde sinemalarda gösterime giren Ant-Man ve Wasp: Quantumania, filmi milyonlarca Marvel hayranı tarafından çok beğenildi ve oldukça iyi bir miktarda gelir elde etti. Bildiğiniz üzere filmin bazı bölümleri Türkiye’de çekilmişti. Fakat bu daha yayınlanmadan sızdırılmıştı.

Ünlü sosyal medya platformlarından olan Reddit’te bir kullanıcının r/MarvelStudiosSpoilers konu başlığı altında film vizyona girmeden aylar önce altyazıların çoğunu sızdırdı. Bununla kalmayıp bu konuşmaları da Google Döküman’a yükleyip konu başlığı altındaki tüm kullanıcıların erişimine sundu.

Biraz geçte olsa bu olayın farkına varan Marvel Studios, telif hakları kapsamında Google Döküman aracılığıyla paylaşılan belgeleri ve bu belgeleri yayan kullanıcının hesabını sildirtti. Reddit ile de oldukça fazla insana erişen bu dosyaları gönderi olarak paylaşan tüm Reddit hesaplarından kaldırttı. Marvel Studios’un telif ihlaliyle ilgilenen üst düzey yetkilileri Reddit platformu yöneticileri ile iletişime geçti ve bu sızıntının nedeni olan kullanıcının bilgilerini istedi.

Gizlilik politikalarına önem veren Reddit şirketi bu bilgileri verme konusunda endişelerini dile getirerek düzgün bir dil ile reddetti. Bunun ardından çokta fazla seçeneği kalmayan Marvel Studios, herhangi bir bilgisini bilmediği bu kullanıcıya dava açtı. Bu davanın nasıl bir sonuca varacağını bilmiyoruz. Bildiğimiz şey ise Marvel şirketinin bu dava ile kişinin kim olduğunu öğrenebileceğinden ve gerekli olan cezayı verilmesinden ümitli olduğunu söylemek olacaktır.

Hemen hemen iki aydır bu sorunla uğraşan Marvel Studios, Reddit şirketi ile anlaşabileceklerini ve sızıntının sebebi olan kullanıcının bilgilerinin verilmesini istediğini belirtti. Aynı zamanda bu kullanıcının tam miktarı açıklanmasada oldukça fazla bir para kaybına neden olduğunu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir