Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Resmen Tanıtıldı: Xiaomi MIUI 13 özellikleri neler?

Xiaomi ve alt modellerde kullanılabilecek olan MIUI 13 için yeni bir tanıtım gerçekleştirildi. Daha verimli ve kişiselleştirmeyi daha fazla ön falan alan yeni arayüz, küresel cihazlara da güncelleme ile sunulacak. Bu bakımdan yapılacak yeni güncellemeler kısa süre içerisinde telefonlardaki deneyimi bir üst seviyeye çıkaracak.

2021 yılının son çeyreğinde 500 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan MIUI sisteminin MIUI 13’ün güncellemeler ile milyonlarca kullanıcı tarafından test edilecek olması oldukça dikkat çekti. Yoğun bir kullanıcı kitlesinin olması ise güncellemelerin ve tanıtımların daha fazla gündemde kalmasını sağladı.

İşte MIUI 13 özellikleri

MIUI 13’ün Liquid Storage özelliği, parçalanmayı azaltır ve depolanan verileri etkin bir şekilde yöneterek okuma ve yazma verimliliğini %60’a kadar artırır. Uzun vadede, bazı Android işletim sistemlerinin okuma ve yazma hızı 36 ay sonra %50’ye kadar azalırken, MIUI 13 okuma yazma hızını %95’e varan oranlarda koruyarak kullanıcılara daha uzun “yeni” bir deneyim sunuyor ve cihazın kullanım ömrünü uzatıyor.

MIUI 13’ün ultra hassas bellek yönetim özelliği Atomized Memory, RAM verimliliğini yeni bir düzeye taşıyarak performansı daha da artırıyor. Bu özellik, uygulamaların belleği nasıl kullandığını analiz ediyor ve tek bir uygulamanın RAM kullanım işlemlerini önemli ve önemsiz görevler olarak ayırıyor. Ardından tüm önemsiz görevleri kapatarak uygulamaların yalnızca o anda önemli olan şeyler için belleği kullanmasına olanak tanıyarak performanstan ödün vermeden daha fazla uygulamanın çalışabilmesini sağlıyor.

MIUI 13 ayrıca sistem kaynaklarını kullanım senaryolarına göre dinamik olarak tahsis eden ve MIUI’yi daha akıcı ve duyarlı hale getiren Focused Algorithms özelliğiyle birlikte geliyor. Akıllı telefon işlemcileri, Focused Algorithms özelliği olmadan kaynakları tüm uygulamalara nispeten eşit şekilde dağıtır. Focused Algorithms, etkin uygulamaya diğerlerinin göre daha fazla öncelik vererek işlemcinin önemli görevlere odaklanmasını sağlar ve ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda daha yüksek hıza ve daha yüksek performansa erişmeye olanak verir.

MIUI 13’ün bir diğer önemli özelliği ise Smart Balance olarak öne çıkıyor. Performans ve güç tüketimi arasındaki dengeyi otomatik olarak bulmak üzere tasarlanan özellik, kullanıcıların hareket halindeyken ihtiyaç duydukları gücü ve hızı elde etmelerini sağlıyor. MIUI 13, Smart Balance toplam pil ömrünü %10’a kadar uzatıyor.

MIUI 13’teki diğer bir verimlilik aracı olan Kenar Çubuğu, mevcut uygulamadan ayrılmadan yalnızca bir kaydırma hareketiyle tüm favori uygulamalara kayan pencereler üzerinden erişmeyi sağlıyor. Bu, birden fazla uygulamayı aynı anda açmanın veya aralarında hızla geçiş yapmanın daha kolay bir yolunu arayanlar için ideal bir seçenek oluşturuyor. Kullanıcılar ayrıca, kenar çubuğunda 10 adede kadar uygulama ile özelliği özelleştirebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir