Kategoriler
Donanım

RTX 3050 satış rekorları kırabilir!

Geçtiğimiz günlerde RTX 3080 12 GB gibi iddialı amiral gemilerini tanıtımını gerçekleştirilen NVIDIA şimdi orta ve alt seviyede yer alacak yeni ekran kartlarını tanıtacak ve satışa sürecek. Yapılan resmi açıklamalarda 27 Ocak tarihi itibari ile yeni modeli piyasaya sunulacağı belirtildi. Yapılan bu son açıklama sonrası şirketten yeni bir resmi açıklama gelmedi. Ancak gündeme bomba gibi düşen bir raporda stok sayılarının beklentilerin üzerinde olacağı ve şirketin yüksek talep ve beklentileri doğrultusunda yüksek stoklar ile satış sürecini başlatacağı öne sürüldü.

Madencilik büyük darbe vurmuştu!

Özellikle madencilik faaliyetlerinin artması nedeniyle stok konusunda ciddi sorunlar yaşayan şirketler bu soruna farklı çözümler bulsa da madencilik yapılabilmesi adına her bir engel tek tek aşılmıştı. RTX 3050 modeli için yüksek kapasiteli üretim yapan NVIDIA bu sorunu çözmek istiyor.

Nvidia’nın, RTX 3060/3060Ti’den daha fazla sayıda üretim gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Bununla birlikte bilgilerin mevcut kapasiteye mi yoksa lansman gününe özel kapasiteyi mi kapsadığı henüz bilinmiyor. RTX 3060’da kullanılan GA106 yongasının kırpılmış bir versiyonuna ev sahipliği yapacak RTX 3050, 8 GB GDDR6 bellek, 128 bit veri yolu ve 2560 CUDA çekirdeği ile gelecek. 250 dolar fiyat etiketi ile 4GB bellek ve 64 bit veri yoluna sahip RX 6500XT’den öne geçmeyi başaran kart, stok sıkıntılarında sorunlar yaşanmaz ise oyuncuları mutlu etmeyi başarabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir