Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Sony’e Örümcek Adam dopingi! 

Sony 3. çeyrek gelirlerinin sonrasında yeni mali döneme yönelik revizyona gitti. Yapılan açıklamalarda şirketin özellikle Spider-Man filminden elde edilecek gelirler ve iPhone’lar için üretilen görüntü sensör satışları doğrultusunda daha yüksek bir gelir ve kar beklediği ifade edildi. Yapılan resmi açıklamalar ile duyurulan gelişme, şirket hisselerinde de olumlu bir etki yarattı. Ancak bu olumlu gelişmelere rağmen PlayStation 5 satış rakamlarında düşüş yaşanması ve şirketin çip tedarikinde sorunlar ile karşı karşıya kalması raporda ön plana çıkan detaylar arasında yer aldı.

Çip krizi yatırımcıların endişelenmesine yol açıyor

Aralık’ta vizyona giren ve 2021’in en çok gişe yapan filmi olan “Spider-Man: No Way Home” filmi yeni yılda da Omikron varyantına rağmen dikkat çekici gişe performansına devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Sony’den yapılan açıklamada süper kahraman filminin tüm zamanların en yüksek gişe yapan altıncı filmi olduğu ve küresel çapta 1,7 milyar dolarlık bir rakama ulaştığı açıklandı. Eğlence departmanına ciddi katkı sağlayan bir diğer film ise Venom: Let There Be Carnage oldu. Film Küresel çapta 500 milyon dolarlık gelire ulaşarak üçüncü çeyrekte sergilenen güçlü performansın itici güçlerinden biri olmayı başardı.

Apple’a telefonlar için görüntü sensörleri satan Sony’nin gelirlerine önemli katkıda bulunan bir diğer iş kolu da sensör departmanı oldu. Bu sene çeyrek bazında rekor sonuçlar elde eden Cupertino merkezli şirket başarısının bir kısmını bu donanım satışlarına borçlu.

Yine de yatırımcılar Sony’nin Play Station departmanı konusunda endişe olmayı sürdürüyor. Şirketin çip krizi nedeniyle üretim tahminlerini düşürmesi ve Microsoft’un oyun devi Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma planını açıklaması Ocak ayında Sony hisselerinde 20 milyar dolarlık değer kaybına ulaşan bir satış dalgasına yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir