Kategoriler
Donanım

SSD yaygınlaştıkça güvenlik açıkları da artıyor

Gerçekleştirilen özel güvenlik araştırmalarda kötü amaçlı yazılımı sürücünün kritik bölgelerine yerleştirilmesine imkan tanıyan yeni güvenlik açıkları tespit edildi. Bu alanın hem işletim sistemi hem de virüs programları sırasında erişilemez bir bölge olması güvenlik açığının risklerine çok daha fazla ön plana çıkardı.

SSD için özel alan

Şu ana kadar yapılan araştırmalar sonucunda çok fazla bu durumdan etkilenen donanım olduğunu tespit ederken, bu konuda önlem olabilecek özel güvenlik seçenekleri değerlendirilmeye başlandı. SSD’ler için özel alana ulaşıldıktan sonra, bu alanda daha kolay bir şekilde çalışma imkanı bulan virüsler, kullanışlı ve programlar tarafından da fark edilmediğinden dolayı bilgisayar sistemi üzerinde her türlü hakimiyet kurabilir. Daha hassas veriler elde edebilmek adına bu alanı hedefleyen saldırganlar, üstelik diskin boyutunun düşmesini ve özel korumalı alanların daha pasif duruma geçmesine neden oluyor. Bu konu ile ilgili yapılan testlerde ise iki farklı SSD arasındaki fark şöyle ortaya koyuldu;

Araştırmacılar tarafından yapılan bu tehlikenin ortadan kaldırılabilmesi adına sunulan ilk durum verileri fiziksel olarak silen bir algoritmanın kullanılması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir