ANASAYFA Telefon Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Anlamanın 6 Yolu

Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Anlamanın 6 Yolu

Akıllı telefonlar hackerlar tarafından saldırıya uğrar. Peki, telefonunuzun hacklendiğini nasıl anlarsınız? İşte, 6 belirtisi ve yapmanız gerekenler!
yazar
Didem
Editör
Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Anlamanın 6 Yolu

Akıllı telefonlar hackerlar tarafından saldırıya uğrar. Peki, telefonunuzun hacklendiğini nasıl anlarsınız? İşte, 6 belirtisi ve yapmanız gerekenler!

Bu günlerde çoğu insan telefonlarına oldukça güveniyor. Sohbet, mesaj, bankacılık işlemleri, sosyal medya, kamera kullanımı vs derken, 10 kişiden 6'sı konum bilgisini de paylaşıyor. Evde interneti olmayanlar (Ki çoğunluk bu durumda) telefon internetini kullanıyor. 

Bütün bunlar, bir şeyler ters giderse ve telefonunuz hacklenirse hayatınızın alt üst olabileceği ve banka hesabınızın çalınabileceği anlamına gelir.

Birisi Telefonumu Hackleyebilir mi?

Siber suçlular, kurbanın telefonunun kontrolünü ele geçirmek veya telefondaki bilgileri çalmak için çeşitli yöntemlere sahiptir. İster iPhone ister Android olsun tüm telefon türleri savunmasızdır; ancak Apple telefonları, daha güçlü güvenlik kontrolleri sayesinde genellikle daha güvenli olarak algılanır. Eğer şüpheniz varsa ve ‘telefonum hacklendi mi nasıl anlarım’ diyorsanız, işte bunu anlamanın yolları ve çözüm yöntemleri!

Telefonum Hacklendi Mi?

Bir dizi farklı telefon hackleme tekniği vardır. En yaygın yöntemlerden biri, kullanıcıyı kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamaya veya sahte bir uygulama mağazasından veya başka bir yerden yazılım indirmeye, genellikle kimlik avı e-postaları kullanarak sosyal mühendislik olarak bilinen bir yöntemle kandırmaktır. 

Sahte halka açık Wi-Fi ağları genellikle siber saldırı üzerine açıktır. 

Başka bir teknik, bir saldırganın kurbanın mobil sağlayıcısını, SIM kartını kendi kontrolü altındaki bir cihaza aktarmaya ikna ettiği SIM değiştirmeyi içerir; virüslü USB kabloları veya şarj kabloları da bir saldırganın erişimine izin verebilir. Ve bir saldırgan içeri girmenin bir yolunu bulduğunda, özellikle parolaların yeniden kullanıldığı durumlarda kullanıcının verileri açığa çıkarılabilir.

Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

“Telefonum hacklendi mi?” sorunuzun yanıtı bu 6 adımda gizlidir. İşte, saldırıya uğradığınızı gösteren 6 belirti!

1. Telefonun Pilini Kontrol Edin

Telefonunuzun saldırıya uğradığının yaygın belirtilerinden biri pilin hızla tükenmesidir. Bu aynı zamanda telefonun aşırı ısınmasına da neden olabilir. Aniden gözle görülür bir fark görürseniz bir sorun olabilir.

2. Telefon Faturanızı İnceleyin

Telefonunuzun yetkisiz faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faturaların normalden yüksek olması, telefon korsanlığının bir başka işaretidir. Kullandığınız bant genişliği miktarındaki artış, telefonun istenmeyen iletişimler gönderdiğinin bir işareti olabilir.

3. Telefonunuzdaki Uygulamaları Denetleyin

Telefonunuz hacklenirse beklenmedik bir şekilde yeni uygulamalar ortaya çıkabilir, mevcut uygulamaların yüklenmesi uzun sürebilir ve uygulamalar kendi kendine açılıp kapanabilir. Şüpheli davranışlara karşı dikkatli olun.

4. Hileli Bildirimleri ve Ayarları Tanıyın

Bazen beklenmedik bildirimler, istenmeyen iki faktörlü kimlik doğrulama kodları veya pop-up'lar görünmeye başlayabilir, kamera veya mikrofon izinleri gibi ayarlar değişebilir.

5. Hesaplarınızı Kontrol Edin

En büyük kırmızı bayrak, kendinizi beklenmedik bir şekilde Apple Kimliğinizden, Google hesabınızdan ya da diğer çevrimiçi hesaplarınızdan mahrum bırakmaktır.

6. Antivirüs Yazılımını Çalıştırın

Saygın bir güvenlik yazılımı paketini yüklemek ve çalıştırmak, telefonun gerçekten saldırıya uğrayıp uğramadığını kesin olarak ortaya çıkarmalıdır. Aşağıdakiler gibi popüler paketleri kullanarak telefona bulaşmış olabilecek tüm kötü amaçlı yazılımları veya casus yazılımları bulun ve kaldırın:

  • Bitdefender
  • Norton
  • Kaspersky
  • AVG
  • McAfee


Şüpheli her şeyi silin, telefonu yeniden başlatın ve ardından telefonun gerçekten temiz olduğundan emin olmak için yazılımı yeniden çalıştırın.

Telefonunuz Hacklenirse Ne Yapmalısınız?

“Telefonum hacklendi ne yapabilirim?” sorusunun 5 yanıtı vardır. Telefonunuzun saldırıya uğradığını fark ederseniz, bilgisayar korsanlarının gerekenden daha fazla zarar vermesini önlemek için hemen atılması gereken bir dizi önemli adım vardır.

1. Finansal Kurumlarınızla Görüşün

Hesaplarınıza erişilmediğinden emin olmak için ilk uğrayacağınız yer bankanız, kredi kartınız ve diğer finansal kurumlar olabilir.

2. Şifrelerinizi Değiştirin

Bir sonraki hamleniz ve en önemli adımlardan biri, tüm şifreleri hemen yeni, güçlü şifrelerle değiştirmektir. Bu, virüslü telefona bağlı tüm uygulamalar ve web siteleri için yapılmalıdır.

3. Şüpheli Uygulamaları Kaldırın

Telefonunuzdaki tüm uygulamaları denetleyin ve şüpheli veya bilinmeyenleri kaldırın. Telefonu yeniden başlatın ve silme işlemlerinin başarılı olduğundan emin olmak için tekrar kontrol edin.

4. Her Şey Başarısız Olursa, Telefonu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Gerçekten çok sayıda açılır pencere veya kötü amaçlı uygulama varsa ve bunların hepsi başarısız olursa, telefonunuzu fabrika ayarlarına geri yükleyebilirsiniz; ancak bu, cihazda depolanan her şeyi kaybetmek anlamına geldiğinden, bu daha çok nükleer bir seçenektir.

5. Arkadaşlarınızı Uyarın

Arkadaşlarınıza ve diğer kişilerinize telefonunuzun saldırıya uğradığını bildirmek ve onları, telefonunuzdan geliyor gibi görünen mesajları dikkate almamaları ve silmeleri konusunda uyarmak iyi bir fikirdir.

Honor 200 Pro kamera ve ekran detayları ortaya çıktı

Honor 200 Pro kamera ve ekran detayları ortaya çıktı