Kategoriler
Sosyal Medya

Twitter CEO’su Jack Dorsey İstifa Etti

Sosyal medya Jack Dorsey’in istifası ile çalkalanıyor. 2006 yılında kurulan Twitter’ın CEO’luk görevini yürüten Dorsey, resmi hesabından yaptığı paylaşımla görevinden ayrıldığını duyurdu. Ünlü ismin görevi bırakmasının arkasında, şirket yatırımcılarının uyguladığı baskının yer aldığı iddia ediliyor. Çünkü Dorsey, Twitter’ın yanı sıra Square’ın da CEO’luk görevindeydi.

Dorsey’in İstifası Sonrasında Hisse Değeri Yükseldi

Twitter hisseleri Dorsey’in istifa kararını açıklamasının ardından çok kısa bir süre içinde yüzde 10 düzeyinde değer kazandı, hemen ardından Twitter’ın borsa işlemleri durduruldu.

Dorsey’den boşalan CEO’luk koltuğuna Twitter Baş Teknoloji Sorumlusu Parag Agrawal oturdu.

dorseyistifa

Uzun Bir Süredir İstifa Çağrıları Vardı

Dorsey’i istifaya götüren süreç 2020 yılında başladı. Yatırım firması Elliot, Dorsey’in 2 farklı kurumda CEO’luk yapmasına karşı çıkmış ve CEO’nun yalnızca bir işle uğraşması gerektiğini dile getirmişti. Bu çıkış sonrasında iki taraf anlaşma sağlamış, Dorsey görevine devam etmişti.

Jack Dorsey Kimdir?

19 Kasım 1976 tarihinde ABD’nin Missouri eyaletinde dünyaya gelmiştir. Bishop Dubourg Lisesinde eğitim gördükten sonra önce Bilim ve Teknoloji Üniversitesine sonrasında New York Üniversitesine geçiş yaptı ancak her ikisini de bitirmedi.

2006 yılında Twitter’ı kurmuştur. Hali hazırda, ödeme şirketi Square’in CEO’luk görevini yürütmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir