Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Twitter’de Ücretsiz Alınan Mavi Tik Olay Oldu!

Twitter’ın sahibi olan ve son zamanlarda yaptığı hamlelerle sıkça gündeme gelen Elon Musk, yine kullanıcıları kızdıracak bir adım attı. Geçtiğimiz yılın olaylı satın alma sürecinin ardından Twitter’ın yeni sahibi olan Musk, şimdi de doğrulanmış hesapların “mavi tik” işaretini tamamen kaldıracağını açıkladı.

“Mavi tik” işareti, Twitter kullanıcılarının hesaplarının gerçek olduğunu doğrulamak amacıyla kullanılıyor ve genellikle siyasetçiler, ünlüler ve markalar tarafından tercih ediliyor. Ancak Musk’ın bu hamlesi, doğrulanmış hesapların sayısını azaltacak ve mavi tik işaretinin prestijini düşüreceği düşünülüyor.

Twitter Blue kullanıcısı olmayan doğrulanmış hesapların “mavi tik”leri de kaldırıldığı için birçok kuruluş ve ünlü ismin doğrulanmış onay işaretleri silindi. Bu hamle, kullanıcılar ve özellikle doğrulanmış hesap sahipleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Ancak, bu hamlenin beraberinde getireceği en büyük soru işaretleri, eski-gerçek hesapların toplanan kişisel verilerinin ne olacağı ile ilgili. İfade Özgürlüğü Derneği’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz, toplanan kişisel verilerin akıbetine dikkat çekti ve “Musk’ın Twitter’ında bugün eski-gerçek ‘mavi tıklar’ uçuyor. Bugünden sonra ‘mavi tık hesap’ sadece Twitter’a abone olup, para ödeyen hesap anlamına gelecek. Eski-gerçek hesaplar için toplanan kişisel verilerin ne olacağı netleşmemekle birlikte yok edilmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

Musk, son zamanlarda yaptığı bir dizi tartışmalı hamle ile gündeme gelmişti. Örneğin, Dogecoin gibi kripto para birimlerine verdiği destek ve Tesla’nın Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmesi gibi. Bu son hamlesi de, Musk’ın radikal fikirleriyle bilinen bir kişi olduğunu ve değişiklikler yapmaya devam edeceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir