Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Ünlü Oyun Şirketi EA Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkarma Kararı Aldı!

2022-2023 sezonu, teknoloji şirketleri için oldukça zorlu geçiyor. Küresel ekonomik belirsizlikler nedeniyle tüketimde yaşanan düşüş, şirketlerin gelirlerini de olumsuz etkiliyor. Bu durum da, Microsoft’tan Amazon’a kadar dünyanın önde gelen şirketlerinin, son zamanlarda toplu işten çıkarmalar yapmasına neden oluyor. Şimdi de video oyun sektörünün önemli isimlerinden Electronic Arts (EA), toplu işten çıkarma yapacağını açıkladı.

EA CEO’su Andrew Wilson, yaptığı açıklamada şirketin stratejilerinin gözden geçirildiğini ve bazı projelerden uzaklaşacaklarını söyledi. Ayrıca şirketin ofis büyüklükleri de yeniden yapılandırılacak. Yeni kararların alındığını belirten Wilson, bazı ekiplerin yeniden yapılandırıldığını ve tüm bunların sonucunda toplu işten çıkarmaların kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

EA’nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, işten çıkarılacak çalışanların yüzde 6’sı kadar bir oranda olduğu belirtildi. Şirketin geçen yıl 13 bin çalışana sahip olduğunu düşünürsek, yaklaşık 780 kişinin işten çıkarılacağı tahmin ediliyor. Ancak CEO Wilson, işten çıkarmaların son çare olduğunu ve öncelikli olarak çalışanların farklı projelere yönlendirilmeye çalışılacağını söyledi.

EA, toplu işten çıkarmalar sürecinde çalışanların haklarını korumak için gereken tüm adımları atacaklarını belirtti. İşten çıkarılan çalışanlara kıdem tazminatı, sağlık ve kariyer geçiş hizmetleri gibi konularda destek sağlanacak. Wilson, toplu işten çıkarmaların önümüzdeki mali yılın ilk dönemine kadar devam edeceğini açıkladı.

EA, video oyun dünyasında önemli bir yere sahip olan bir şirket. Ancak bu zorlu ekonomik koşullar altında, şirketlerin karlılıklarını korumak için zorlu kararlar almaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir