Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Uzmanlardan QR kod uyarısı! QR kodlar nasıl silaha dönüşüyor?

Cep telefonlarının kameraları ile okutularak istenilen içeriklere kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayan QR kod sistemleri, büyük bir kolaylık sağlasa da arkasında farklı tehlikeler barındırabilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda QR kod taramak isteyenlerin bu kodları taramadan önce güvenilirlik noktasında düşünmesi gerektiği belirtilirken yanlış yapılacak işlemler neticesinde oldukça ciddi mağduriyetlerin yaşanabileceği açıklandı.

QR kod kullanımı yaygınlaşıyor

Hemen hemen her restaurant menüsü yerine koyulan QR kodların telefondan okutulması ile erişilebilen sanal veriler kullanıldığından dolayı QR kod sistemi yaşamın içerisinde günden güne daha fazla yer buluyor. Bu durum ise bilgisayar korsanlarının teknolojiyi kötü amaçlar ile kullanmasına yol açıyor.

Siber güvenlik uzmanları tür dolandırıcılık olaylarına karşı önlem alınması için kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini söyledi. QR kod okutulduktan sonra çeşitli site ve uygulamalara yönlendirme yapılabilirken kullanıcıların sahte sayfalarla karşılaşma riski de bulunuyor. Güvenlik şirketi F5’in Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Angel Grant, açıklamasında ne zaman yeni bir teknoloji ortaya çıksa, siber suçluların “bundan nasıl faydalanırız?” diye düşünmeye başladıklarını ifade etti.

Bu durumun özellikle, insanların nasıl kullanılacağını bildiği ancak nasıl çalıştığını bilmediği QR kod gibi teknolojilerde geçerli olduğunu belirten Angel Grant, “böyle durumlarda bilinçsiz insanları manipüle etmek çok daha kolaydır” ifadelerini kullandı. Aktarılan bilgiye göre kötü amaçlı QR kodlar doğrudan size zarar veremez. Yani telefonunuz ile taradığınız zaman arka planda zararlı yazılım indirme vb. işlemler yapamazlar. Ancak sizi yanıltıcı web sitelerine yönlendirebilirler. Örneğin bir işletmeye olan borcunuzu ödemek için kullandığınız QR kod, sizden banka bilgilerinizi isteyen ama o işletmeyle alakası olmayan bir web sitesinin açılmasını sağlayabilir.

“İnsanları çevrim içi ortamlarda QR koda yönlendirmek çok saçma”

Siber tehdit analisti Brad Haas, QR kodların insanların fiziksel dünyadan çevrim içi dünyaya taşıdığını söyledi. Son zamanlarda e-postalarda ve internet reklamlarında da QR kod kullanımının yaygınlaştığına dikkat çeken Haas, bu taktiği çok saçma bulduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir