Kategoriler
Yazılım Teknoloji Haberleri

Valve umudunu kaybetmedi: SteamOS 3.0 yakında geliyor

Valve tarafından ilk olarak 2015 yılında piyasaya sunulan SteamOS, oyun dünyasına yönelik geliştirilmişti. Tanıtım sonrasında dikkat çekmiş olmasına rağmen beklentiler karşılamayan ve dikkat çekmeyen SteamOS için Valve hala umudunu kaybetmiş değil. Şirket tarafından yaz boyunca duyurulan yeni ürünlerde Valve farklı modelleriyle SteamOS için önemli bir adım atmıştı. Yeni modellerin ardından ise sıra SteamOS 3.0 güncellemesinde.

Steam Deck ile SteamOS yükselebilir mi?

Valve tarafından bu yaz aylarında tanıtımı yapılan Steam Deck, SteamOS üzerine kuruldu. Bu bakımdan Valve, her ne kadar beklentileri karşılamamış olsa da SteamOS’u noktalamak istemiyor. Yeni modelleriyle birlikte SteamOS’u ön plana çıkaracak olan Valve, SteamOS 3.0 güncellemesiyle şartları değiştirebilir.

SteamOS 3.0’da yenilikler neler?

2 yıl önce son kez güncellenen SteamOS’da 2.195 sürümü duyurulmuştu. Arch tabanlı bir şekilde sunulan ve KDE Plasma 5 işle desteklenen yeni versiyon, SteamOS’un bugüne kadarki en büyük güncellemelerinden birisi olmuştu. Yeni versiyonda en çok dikkat çeken ise PC desteğinin de olması. Linux çekirdeği sayesinde PC versiyonlarıyla da uyumlu bir şekilde geliştirilecek olan SteamOS 3.0, böylece Valve’nin PC açılımını da destekleyecek.

2022’in Şubat ayı itibariyle duyurulması beklenen SteamOS, zorlu ekosistemde şansını bir kez daha deneyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir