Kategoriler
Teknoloji Haberleri Sosyal Medya

WhatsApp yeni özelliği ile devrim yaratabilir.

lk olarak 11 Ekim’de gündeme gelen WhatsApp toplulukları hakkında geçen hafta daha fazla bilgi ortaya çıkmaya başladı.

Bu yeni bilgilere göre Topluluk özelliği adminlere daha fazla yetki veriyor. Üstelik tıpkı Facebook’un yeni “subgroup” özelliğinde olduğu gibi WhatsApp da grup içinde grup yaratma özelliği üzerinde çalışıyor. Bunu aynı zamanda son yıllarda yıldızı parlayan Discord topluluklarının kanal yapılandırmasına benzetmek mümkün.

Topluluk özelliğinin tasarım açısından gruplardan ayrıştığını belirtelim. Grup ikonları daire tasarımıyla öne çıkarken, Topluluk ikonları yuvarlak köşeli karelerden oluşuyor. Ayrıca grup yöneticileri, topluluk davet bağlantısı ile yeni kullanıcıları gruplara davet edebilecek. Daha çok Telegram’da gördüğümüz davet bağlantısı böylece WhatsApp’ta da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak.

Şimdilik topluluk özelliğinin ne zaman yayına alınacağı belirsizliğini kurmaya devam ediyor. Ancak hem Facebook uygulama ailesinin hem de başta Twitter olmak üzere tüm sosyal ağların gözünü topluluk odaklı ticarete çevirdiğini söyleyebiliriz.

Facebook grupları, içerik üreticilerin merkeze alındığı ve yeni gelir modelleri ile topluluk odaklı ticaret kavramının öne çıkarıldığı bir yolda ilerliyor. Twitter ise bu yıl boyunca yayına aldığı yeni gelir modelleri ile dikkat çekerken, eylül ayında yayına aldığı Communities özelliği ile Facebook’tan rol çalmaya hazırlanıyor. Facebook’un kendi platformunun yanı sıra  WhatsApp’ta da topluluk özelliklerini güçlendirmesi ise yaşadığı kesinti sorunları ve marka imajı problemleriyle sekteye uğrayan gücünü geri kazanması için önemli.

Konuyla ilgili WhatsApp’tan gelen açıklama şu şekilde:

“WhatsApp Toplulukları sayesinde kullanıcılar ayrı grupları tek bir çatı altında, kendilerine uygun bir yapıda toplayabilecek. Böylece kullanıcılar, Topluluğun tamamına gönderilen güncellemeleri alabilecek ve kendileri için önemli olan konularda daha küçük sohbet gruplarını kolayca oluşturabilecek.”

WhatsApp’ın blog yazısında ayrıca Topluluklardaki yönetimin nasıl sağlanacağı açıklandı. Bu yenilikler arasında yöneticilerin herhangi bir mesajı silmesi, 2 GB’a kadar dosya paylaşma ve 32 kişilik sesli arama grupları bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir