Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Windows 11’de yeni bir sorun

Windows 11 güncellemeleri bir hata nedeniyle yüklenemiyor

Windows 11, son dönemde patlak veren yeni hatalarla gündemde. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Nisan 2022 güvenlik yamasının ardından Google Chrome ve Edge gibi tarayıcıların 0xc0000022 hatası nedeniyle çalışmadığı yeni sürüm, şimdi de güncellemelerin yüklenmesini engelleyen yeni bir sorunla karşı karşıya.

Bazı kullanıcılar, Windows 11’i güncellemeye çalışırken nedeni bilinmeyen bir hata nedeniyle başarısız olmaya başladı. Daha çok ön izleme sürümlerinde karşılaşılan bu sorun, işletim sisteminin herhangi bir detay vermeden bir önceki sürüme (yapıya) dönmesine neden oluyor.

Kullanıcıların güncelleme sırasında karşılaştıkları hata kodu ise 0xc1900101-0x4001c. Burada 0xc1900101 kodunun en yaygın güncelleme hatalarından biri olduğunu bilsek de 0x4001c’nin neden kaynaklandığı konusunda net bir bilgi yok. Kullanıcılar, hatanın uyumluluk veya yayınlanan güncellemelerden birindeki bir sorundan dolayı meydana geldiğini düşünüyor.

Microsoft, toplu güncellemelerde de ortaya çıkabilen bu sorunla ilgili kullanıcılardan gelen raporları aktif olarak izlediğini açıkladı. İlerleyen dönemlerde konuyla ilgili gerekli adımların atılacağını ifade eden şirket, 0xc1900101’in genel bir hata olduğunu, 0x4001c’nin ise yüklenmeye çalışılan sürüme bağlı şekilde farklı nedenlerden kaynaklanabileceğini söyledi. Şirketin açıklamalarından sorunun nedeninin henüz tam olarak bilinmediğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir