Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Windows 11’e çok sevilecek yeni özellik geliyor

Geçtiğimiz aylarda resmi olarak çıkışı yapılan Windows 11 işletim sistemi nihai sürümde olmadığı gibi yeni güncellemeler ile destekleniyor. Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda yeni güncelleme ile işletim sistemine yeni özelliklerin eklenildiği belirtildi.

Sesli erişim geldi

Sesli erişim özelliğine yönelik hamle yapan Microsoft, sesli komutlar ile tuşlara basabilme özelliğini aktif hale getirdi. Bu sayede kullanıcıların çok daha işlevsel bir şekilde işletim sistemini kullanabilmesi sağlandı. Üstelik yeni özellik sadece bir başlangıç noktası. Yapılan değerlendirmelerde özelliğin ilerleyen dönemlerde çok daha işlevsel hale getirilebilmesi için yeniliklere yer verileceği ifade edildi.

Sesli Erişim özelliği test ediliyor

Windows Insiders programı ile kullanıcılar, Windows’a gelen yeni özellikleri erkenden deneyimleyebiliyor. Yayınlanan son güncelleme birçok hatayı ortadan kaldırırken, iki yeni özelliği karşımıza çıkardı. Bunlardan biri Sesli Erişim adı verilen ve sesli komutlar ile klavyeyi kullanabilmenizi sağlayan sanal klavye. İkincisi ise yenilenmiş görev yöneticisi. Sesli erişim kapsamında klavyedeki her tuşa bir sayı atanıyor. Totalde 49 sayının atanabildiği tuşlar, yıllardır kullandığımız sanal klavyedeki tuşların sol üst köşesine konumlanıyor. Kullanıcılar, basmak istediği tuşa atadığı sayıyı sesli bir şekilde söylüyor ve bilgisayar komut dahilinde bu tuşa basıyor. Yani kullanıcı “26’ya bas” dediğinde bilgisayar 26 sayısının atandığı Z tuşuna basıyor.

Görev yöneticisi cephesinde ise yeniden tasarlanmış bir uygulama görüyoruz. Daha kompakt ve modern gözüken görev yöneticisinde kategoriler sol tarafa hoş simgelerle sıralanırken, sağ taraftaki geniş panel çalışan uygulamaları gösteriyor. Bu panelin sağ üstünde ise uygulamayı durdurmak için kullanılan bir buton yer alıyor. Henüz son halini almayan görev yöneticisi, ilerleyen günlerde çeşitli değişimlere uğrayarak son kullanıcıya ulaştırılacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir