Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Xiaomi müdüründen mesaj var: Telefonlarda en çok pil tüketen işlevler!

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Qiao Zhongliang, geçtiğimiz günlerde Xiaomi topluluğu aracılığıyla bir yayın yaparak birçok kullanıcının telefonlarındaki belirli sistem işlevlerinin hangisinin yüksek pil tüketimini yaptığını sordu.Qiao, bu soruyu mühendislerinden analiz etmelerini söyledi. İşte Xiaomi‘ye göre fazla pil tüketen işlemler:

%18 pil tüketen: Konum hizmetini devre dışı bırakmama
%17 pil tüketen: Yüksek gereksinime sahip uygulama ve oyunların tüketimi
%15 pil tüketen: Cihazlarımızda Always On Display modunu kullanma
%14 pil tüketen: Otomatik parlaklık etkinleştirilmeyip manuel kullanma
%11 pil tüketen: Yüklü uygulamalardan herhangi birinin otomatik olarak başlatılması

1. Google konum hizmetleri açık olduğu zaman çoğu telefonda fazla pil tüketimi yapabiliyor. Şayet konum ile bir işiniz yoksa her zaman kapalı olmasında fayda var.

2. Telefonunuzda çok fazla uygulama ve oyun varsa bunlar pilinizi bitirebilecek diğer seçenek olmuş oluyor. Gereksiz uygulama ve ağır oyunlar bataryanızı hızlıca tüketebilir.

3. Always On Display (Her zaman açık ekran) özelliği Amoled telefonların bir anda vazgeçilmezi oldu. Bu özellik göze hoş gelsede telefonunuzun arada sırada ekranını açtığı için pilinizi tüketir. Eğer telefonunuz batarya kapasitesi az ise bu özellikten malesef feragat edeceksiniz.

4. Otomatik parlaklık cihazınızın bulunduğu konumdaki parlaklık seviyesine göre telefonunuzu ayarlar. Aslında bu faydalı bir özellik çünkü cihazınızın fazla parlaklık gerektirmeyen yerde, fazla parlaklıkta kullanmanız şarj konusunda sıkıntı yaşamanıza sebeb olur. Oysa otomatik yaptığınızda telefon sizin için parlaklığı kısaltacaktır.

5. Telefonunuzda bulunan uygulamalar arada sırada arka planda yeniden çalışabiliyorlar. Bazı uygulamaların mobil veriye veya bildirim vermesine ihtiyacı olduğu için arada sırada kendisini yeniden başlatabiliyor. Böyle durumlarda da hem şarjınız hemde RAM’niz boşuna kullanılabilir.

Az uygulama demek tasarruf demek ancak bazı ayarlamalar ile bu uygulamaları kapatabilirsiniz ama hepsini değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir