ANASAYFA Yazılım Google Chrome yapay zeka desteği alıyor

Google Chrome yapay zeka desteği alıyor

Google Chrome yapay zeka atağı ile gündemde. Popüler web tarayıcı, okuma ve aramaya yardımcı olacak yeni yapay zeka özelliklerini sunacak. İşte, detaylar…
yazar
Didem
Editör
Google Chrome yapay zeka desteği alıyor

Google Chrome, bu yılın başlarında üç yeni yapay zeka (AI) özelliği ekledi. Bu özellikler Google'ın Gemini AI modeli tarafından destekleniyordu ve özelleştirme, sekme organizasyonu ve yazılı yardım için özel araçlar sunuyordu. 

Bu özellikler şu anda yalnızca ABD'de kullanılabilmektedir. Şimdi Google, yaklaşmakta olan yapay zeka özelliklerinden bazılarının neler olabileceğine dair ipuçları verdi. Teknoloji devi tarafından yayınlanan bir röportaja göre, web sayfası arama ve okuma alanlarının yakında yapay zeka güçlerine kavuşabileceği görülüyor.

Google Chrome Yapay Zeka Konusunda Önemli Bir Adım Attı

Çarşamba günü Google, Chrome'un tarayıcı kullanımını daha kolay bir deneyim haline getirebilecek yararlı yapay zeka özelliklerinin ortaya çıkma sürecini anlatan bir röportaj yayınladı. Şirket sözcüsü şunları söyledi: "Her gün yaptığınız tipik eylemleri (sekmeleri kullanmak, Arama'yı kullanmak, formlara yazmak, web sayfalarını okumak) biraz daha kolaylaştırmak için AI teknolojisini tarayıcıya nasıl getireceğimizi düşünüyorduk.” 

Ancak, sorgu konusuna göre sonuçları daha da organize eden Google Chrome yapay zeka destekli filtreler başka bir özellik de olabilir. Örneğin, en iyi dondurma lezzetine yönelik bir sorgu, sonuçları dondurma mağazaları, YouTube videoları, görüşe dayalı blog gönderileri ve çeşitli gruplar halinde sıralayabilir.

Web sayfalarını okumak şirketin yeni bir özellik ekleyebileceği başka bir alandır. Microsoft'un Copilot'unda ve Samsung'un Galaxy AI'sinde yapay zeka destekli web sayfası özetleme araçlarını zaten görmüştük. Benzer bir özellik, kullanıcıların bir web sitesindeki uzun bir makalenin neyle ilgili olduğunu hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olabilir.

Google tarayıcısının arkasındaki geliştiriciler tamamen farklı özellikler üzerinde çalışıyor olabilir. Google bunları resmi olarak duyurana kadar beklememiz gerekecek.

TikTok yapay zeka hamlesiyle şaşırttı: İçeriklere otomatik etiket geliyor

TikTok yapay zeka hamlesiyle şaşırttı: İçeriklere otomatik etiket geliyor