Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Apple, iOS 17’yle Birlikte Gelecek Olan “Erişilebilirlik” Özelliklerini Sundu

Apple, bu yılki Dünya Geliştiriciler Konferansı öncesinde iOS 17 ile bir dizi yeni erişilebilirlik özelliği tanıttı. Bu özellikler, bilişsel engelli kişilere yardımcı olmayı hedefleyen Assistive Access arayüz seçeneği, Canlı Konuşma ve Kişisel Sesli Gelişmiş Konuşma gibi özellikler içeriyor.

Assistive Access özelliği, ihtiyaç duyulan uygulamaları göstermekle kalmayıp, öğelerin seçimini kolaylaştırarak bilişsel engelli kişilere yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu arayüzde yüksek kontrastlı butonlar ve büyük metin etiketleri kullanılıyor. Ayrıca, iletişimde emoji klavyesi ve video mesaj kaydetme gibi özelleştirmeler sunan Mesajlar uygulaması da görsel iletişimi tercih eden kullanıcılar için daha erişilebilir hale getiriliyor. Ana Ekran düzeni de büyük simgeler içeren ızgara tabanlı düzen veya küçük simgeler gösteren satır tabanlı düzen gibi seçenekler sunuyor.

Canlı Konuşma özelliği, telefon ve FaceTime aramaları ile yüz yüze toplantılar sırasında kullanıcıların yüksek sesle okunmasını istedikleri ifadeleri yazmalarına olanak tanıyor. Bu özellik ayrıca iPad ve Mac gibi diğer Apple cihazlarında da kullanılabiliyor. Kişisel Ses ise, sesini kaybedebilecek kişilere yönelik bir özellik olarak metni sese dönüştürme imkanı sunarak kullanıcının kendi sesine yakın bir ses üretebilmesine olanak tanıyor.

iOS 17’nin diğer erişilebilirlik özellikleri arasında şunlar bulunuyor:

– Sağır veya işitme güçlüğü çeken kullanıcılar, iPhone için yapılmış işitme cihazlarını doğrudan Mac ile eşleştirebilecek ve özelleştirebilecek.

– Sesle Denetim’e metin düzenleme için fonetik öneriler eklendi ve kullanıcılar Sesle Denetim Kılavuzu ile iPhone, iPad ve Mac’te dokunma ve yazmaya alternatif olarak sesli komutların nasıl kullanılacağını öğrenebilecek.

– Fiziksel engelli kullanıcılar, Anahtarla Denetim’i kullanarak iPhone ve iPad’de herhangi bir anahtarı sanal bir oyun denetleyicisine dönüştürebilecek ve sevdikleri oyunları oynayabilecek.

– Az gören kullanıcılar için Mac uygulamaları arasında Finder, Mesajlar, Mail, Takvim ve Notlar gibi uygulamalarda metin boyutunu ayarlamak artık daha kolay olacak.

– Hızlı animasyonlara duyarlı kullanıcılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir