ANASAYFA Bilim İnsan beyni yapısı muhteşem detaylar ile gözler önüne serildi!

İnsan beyni yapısı muhteşem detaylar ile gözler önüne serildi!

Google'da çalışan bilim insanları, insan beyni yapısı incelemesinde daha önce önce keşfedilmemiş özelliklere sahip hücreleri ortaya çıkardı.
yazar
Didem
Editör
İnsan beyni yapısı muhteşem detaylar ile gözler önüne serildi!

Google bilim insanları, insan beyni yapısı incelemesinde daha önce önce keşfedilmemiş özelliklere sahip hücreleri ortaya çıkardı.

Araştırmacılar insan beyninin küçük bir parçasını şaşırtıcı ayrıntılarla haritalandırdılar. Ortaya çıkan sonuçlarda insan beyni yapısı; nöron adı verilen beyin hücreleri ile kendi etraflarında düğümler oluşturacak şekilde sarılan hücreler ve her birinin neredeyse ayna görüntüsü olan nöron çiftleri arasındaki yeni bağlantı modellerini ortaya koydu.

İnsan Beyni Yapısı Böyle Haritalandırıldı

Google ekibi tarafından gerçekleştirilen beyin yapısı incelemesinde 3 boyutlu harita, yaklaşık bir milimetre küp, yani tüm beynin milyonda biri kadar bir hacmi kapsıyor ve kabaca 57.000 hücre ve 150 milyon sinaps (nöronlar arasındaki bağlantılar) içeriyor.

Google'da sinir bilimci olarak çalışan Jain, "Tüm bu karmaşıklıkla nasıl başa çıkacağız?" yorumunda bulundu.

Çalışmada kullanılan insan beyni 34 nanometre kesitlerle 5 bin parçaya bölündü. Mikroskopla incelenen kesitler, muhteşem detayları gözler önüne serdi.

Modeli ayrıntılı olarak incelerken araştırmacılar, bazıları birbiriyle 50'ye kadar bağlantı kuran alışılmadık nöronlar keşfettiler. Jain, "Genel olarak iki nöron arasında en fazla birkaç bağlantı bulursunuz" diyor. Başka yerlerde model, kendi etrafında düğümler oluşturan dallara sahip nöronları gösteriyordu. Jain, "Daha önce hiç kimse böyle bir şey görmemişti" diye ekliyor.

Ekip ayrıca birbirinin neredeyse mükemmel ayna görüntüsü olan nöron çiftlerini de buldu. Jain, "Dendritlerini iki farklı yöne gönderen iki grup bulduk ve bazen bir tür ayna simetrisi vardı" diyor. Bu özelliklerin beyinde ne gibi bir role sahip olduğu belirsizdir.

Özetle; beynin daha önce keşfedilmeyen özelliklere sahip hücrelerini gözler önüne seren bu tip çalışmalar, ileride psikiyatrik ve nörodejeneratif hastalıkların nasıl tedavi edileceğine dair ipuçları sunabilir.

iPhone 16 Pro ekran parlaklığı ile göz kamaştıracak!

iPhone 16 Pro ekran parlaklığı ile göz kamaştıracak!