Teknoport Bilim Volkanik patlamalar yıllarca devam edebilir

Volkanik patlamalar yıllarca devam edebilir

İzlanda'da devam eden volkanik patlamaların uzun yıllar devam edebileceğini öngören bilim insanları, sürecin uzun vadeli etkilerini incelemeye odaklanıyor.

1 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Volkanik patlamalar yıllarca devam edebilir

Uluslararası bir ekip, 2001-2003 yıllarında İzlanda'daki volkanik alanları inceledi ve bölgedeki sismik tomografi görüntülerini ve lav örneklerini analiz ederek, son zamanlardaki volkanik aktivitelerin arkasındaki jeolojik süreçlere dair bazı senaryolar öne sürdü. 

İzlanda'da devam eden volkanik patlamaların on yıllarca devam edebileceği ve bu durumun ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesini ve altyapısını tehdit edebileceği konusunda deprem ve jeokimyasal verilere dayanarak bir kanıya vardılar. Profesör Iya Bindeman, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tabiat her zaman düzenli olmaz. Gelecek on veya yüz yıl boyunca sürecek olan patlamaların ne kadar süreceği ve ne sıklıkta olacağı hakkında net bir bilgiye sahip değiliz. 

Belirli bir düzen oluşacaktır fakat tabiat her zaman istisnalar ve düzensizliklerle doludur" dedi. Araştırmacılar, bulgularını Terra Nova dergisinde yayınladılar.

Yapay zekâ komedyenlerin testinden geçemedi

Yapay zekâ komedyenlerin testinden geçemedi