Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Facebook Messenger için yeni güvenlik önlemi getiriliyor

Facebook Messenger ile güvenli bir sohbet uygulaması sunmak isteyen Meta şirketi, geçtiğimiz günlerde uçtan uca şifreli sohbet özelliğini uygulamaya eklemişti. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen uygulamada yapılan bu değişiklik, daha güvenli sohbetlerin yapılmasına imkan tanırken özellikle geçtiğimiz gün itibariyle duyurusu gerçekleştirilen yeni bir özellik kullanıcıların çok daha fazla dikkatini çekti. Zira yapılan açıklamalara göre uygulamada ekran görüntüsü alındığı takdirde karşı tarafa ekran görüntüsü bildirimi gönderilecek.

Messenger, uçtan uca şifrelemede yeni özelliklere kavuştu

Messenger’da sesli ve görüntülü aramalar dahil olmak üzere grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme tüm kullanıcılara sunuldu. Şirket özelliği: “Artık arkadaşlarınız ve ailenizle özel ve güvenli bir şekilde bağlantı kurmayı seçebilirsiniz.” ifadeleriyle duyurdu. Sunulan diğer özellikler arasında kaybolan mesajlarda birisi ekran görüntüsü aldığında kullanıcıya bildirim gönderilmesi yer alıyor. Ayrıca uçtan uca şifreli mesajlarda GIF’ler ve çıkartmalar artık kullanılabilecek.

Şirket, bir mesaja dokunup basılı tutarak açılan seçenekler sayesinde bir mesaja tepki vermeyi de desteklediklerini duyurdu. Kullanıcılar, uçtan uca şifreli sohbetlerdeki belirli mesajları, üzerinde basılı tutarak veya kaydırarak yanıtlayabilecek. Messenger’da bire bir veya grup sohbetlerinde başkalarının bir mesajı ne zaman yazdığını gösterecek yazma göstergeleri de mevcut olacak. Bir mesajın başkalarıyla da paylaşılabilmesi için Mesaj İletme özelliği geliyor. Bu sayede bir mesaj, mesaja uzun süre bası tutunca ortaya çıkan ‘İleri’ düğmesi üzerinden bir veya daha fazla kişi veya grupla paylaşılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir