Kategoriler
Bilim

İnsan beynini okuyabilen robot herkesi tedirgin etti

Çin’in China Three Gorges Üniversitesi’ndeki Akıllı Üretim İnovasyon Teknolojisi Merkezi’nde yapılan yeni bir çalışma tüm dünyada geniş bir yer buldu.

Geliştirilen özel robot, insan zihnini %96 oranında okuma yeteneğine sahip. %96 doğruluk oranı ile ihsan zihnini analiz eden ve böylece doğru tespitlerde bulunan robot, özellikle komutsuz ve herhangi bir harekete gerek olmadan insan beyni ile robotun yönlendirilmesi için geliştiriliyor. Projenin amacına ulaşabilmesi adına robotun insan beynini okuması oldukça önemli.

İlk testler başarılı

Test aşamalarına geçiş yapılan robotun Çin’deki fabrika çalışanları üzerinde gerçekleştirdiği ilk denemelerinde hızlı bir şekilde tepki vermesi ve doğru bir şekilde bir insan beynini analiz edebilmesi dikkat çekti.

Net bir mesaj alabilmesi adına konsantre olması gerekirken, çalışanların bu sırada dikkatinin dağılması robotun komutu doğru bir şekilde anlayamamasına neden oluyor.

Robot geliştirilmeye devam edilecek

Hem beyin hem de kas sinyallerinin bir karışımının, robotun bir sonraki hareketi benzeri görülmemiş bir doğrulukla tahmin etmesine yardımcı olabileceği öne sürülüyor. Proje lideri Dong Yuanfa,bu nedenle robotun sekiz gönüllü tarafından yüzlerce saatlik eğitimden geçtiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir