ANASAYFA Mobil OLED iPad Pro mu? M2 iPad Air mi? Hangi Tablet Daha İyi?

OLED iPad Pro mu? M2 iPad Air mi? Hangi Tablet Daha İyi?

OLED iPad Pro yerine M2 iPad Air satın almanızı gerektiren sebepler neler? Apple tablet savaşlarında rekabet kızıştı. İşte, iki ürünün detaylı kıyaslaması!
yazar
Didem
Editör
OLED iPad Pro mu? M2 iPad Air mi? Hangi Tablet Daha İyi?

OLED iPad Pro yerine M2 iPad Air satın almanızı gerektiren sebepler neler? Apple tablet savaşlarında rekabet kızıştı. İşte, iki ürünün detaylı kıyaslaması!

Apple, merakla beklenen OLED iPad Pro modellerini ve M2 iPad Air tabletlerini duyurmak için bu hafta başında Let Loose etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Serideki her iki iPad de iyileştirmelerden payına düşeni aldı ancak M2 iPad Air'in OLED modeline rakip olmasının çeşitli nedenleri var. 'Pro' modellerindeki OLED ekran, kullanıcıların bir süredir talep ettiği bir şey olsa da, 'Air' aynı görevi çok daha düşük bir fiyat etiketiyle gerçekleştirmenize olanak tanıyacak.

OLED iPad Pro vs. M2 iPad Air: Hangisi Daha İyi?

Yeni bir iPad satın almanın eşiğindeyseniz, M2 iPad Air'in 'Pro'dan daha iyi olmasının nedenlerini içeren bir liste hazırladık. Şaşırtıcı bir şekilde Apple, karar sürecini çok daha kolaylaştıran iPad Air'in 13 inçlik yeni bir versiyonunu da piyasaya sürdü.

İşte, iki ürün arasındaki farklılıklar…

Ekran

Apple, iPad Pro'yu yeni tandem OLED teknolojisiyle tanıştırdı ve paneller yalnızca keskin değil, aynı zamanda doğru renklere sahip ve daha az güç tüketiyor. Teknoloji gelişmiş olsa da True Tone ve P3 geniş renk desteğine sahip Liquid Retina Ekran, aşağı yukarı aynı sonuçları sunabilecek. Profesyonel sanatçılar, yaratıcılar ve editörler 'Pro modellerinde OLED ekranı kullanabilir ancak ortalama bir öğrenci farkı pek fark etmez. 13 inç iPad Air'i tercih etmeniz durumunda ekranın, iPad Air'in 11 inç modellerine göre yüzde 20 daha parlak olduğu aktarıldı.

Performans

iPad Air, OLED versiyonunun duyurulmasından önce 'Pro' modellerine güç veren işlemcinin aynısı olan M2 çipiyle yükseltildi. Çip, üzerine attığınız her uygulamayı idare edebilecek kadar hızlıdır. Video düzenlemede, 3D görseller oluşturmada, grafik ağırlıklı oyunları oynamada ve yeni iPad Pro modellerinin yapabildiği hemen hemen her şeyde son derece hızlı çalışabilir. OLED iPad Pro modellerindeki M4 çipi bir iPad için fazla abartılıyor çünkü şirket henüz donanımdan yararlanabilecek özellikler sunmuyor.

iPadOS

iPadOS 18 yüklüyken hangi modeli seçtiğinizin pek bir önemi yok çünkü özellik seti hem Air'de hem de Pro modellerinde aynı olacak. Apple, karışıma bazı özel özellikler ekledi ancak New Final Cut Pro ve Logic Pro uygulamaları da dahil olmak üzere çoğu kişi bunları kullanmadı. iPadOS her yönüyle aynı deneyimi sunuyor ve OLED iPad Pro ile elde ettiğiniz tek şey biraz daha hızlı bir performans, ki bunu ihmal edilebilir bulacaksınız. 

Fiyat

Kullanıcıların OLED iPad Pro yerine M2 iPad Air'i almasının en önemli nedenlerinden biri de fiyat farkı. 11 inç OLED iPad Pro'nun fiyatı 999 dolar, iPad Air'in fiyatı ise 599 dolar. 13 inç OLED iPad Pro için 1.299 dolar, 13 inç M2 iPad Air için ise 799 dolar ödemeniz gerekecek. Bu, iki model arasındaki fiyat farkının çok büyük olduğunu ve sundukları faydanın aşağı yukarı benzer olduğunu ve 'Pro' modellere yönelik birkaç ekstra avantajın olduğunu gösteriyor.

Aksesuar ve Bileşenler

Her iki iPad modeli de Magic Keyboard ve Apple Pencil desteği gibi kendi aksesuar setleriyle birlikte geliyor. Bu, iPad Air'in de en az iPad Pro modelleri kadar donanımlı bir tablet olduğu anlamına geliyor. Üstelik, 'Pro' modellerine benzer şekilde, Güç Düğmesinde ve ön kamerada yatay modda Touch ID'ye sahip oluyorsunuz.

Pil ömrüne gelince, iPad Air ve OLED iPad Pro'nun tüm modelleri aynı pil ömrüne sahip; Apple, Wi-Fi üzerinden 10 saat internette gezinme ve video oynatma iddiasında bulunuyor. Artık karar verirken bu faktörler göz ardı edilebilir.

Sonuç

Sonuçta her şey bütçenize de bağlı olarak ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize bağlıdır. 120Hz ProMotion teknolojisi, Face ID, LiDAR tarayıcı veya biraz daha iyi bir kamera gibi özelliklere ihtiyacınız varsa OLED iPad Pro, ihtiyaçlarınızı karşılayan doğru seçim olabilir. Ancak bu tavizlere rağmen M2 işlemcili iPad Air, OLED iPad Pro'ya kıyasla hala daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Apple Etkinliği 2024: Tanıtılan Tüm Yeni Ürünler

Apple Etkinliği 2024: Tanıtılan Tüm Yeni Ürünler