ANASAYFA Mobil Türksat 6A için ay-yıldızlı logo belirlendi

Türksat 6A için ay-yıldızlı logo belirlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A'nın üretim ve test süreçlerinin başarıyla tamamlandığını, Haziran ayında Amerika'ya gönderileceğini duyurdu. Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A yörüngede göreve hazır.
yazar
Sedat Ocak
İmtiyaz Sahibi
Türksat 6A için ay-yıldızlı logo belirlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A'nın Üretim ve Test Süreçlerinin Başarıyla Tamamlandığını Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A'nın üretim ve test süreçlerinin başarıyla tamamlandığını ve Haziran ayında Amerika'nın Florida eyaletindeki Space-X'in merkezine gönderileceğini belirtti. Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A için logosunun belirlendiğini söyleyen Bakan Uraloğlu, "Türkiye'nin en büyük Ar-Ge projesi olan uzaydaki gücümüze güç katacak Türksat 6A için belirlediğimiz logonun ilhamını Türkiye Yüzyılı vizyonu ve gururla dalgalandırdığımız bayrağımızdan aldık" dedi.

Türksat 6A'nın Montaj, Entegrasyon ve Testleri Tamamlandı

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın montaj, entegrasyon ve testlerinin, Türksat, Savunma Sanayi Başkanlığı ve TUSAŞ iş birliğiyle ülkemize kazandırılan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi'nde tamamlandığını açıkladı. Yörüngede görev yapacak uydunun "uçuş modeli"nin entegrasyon, sistem seviyesi testleri ve son hizalama ölçümlerinin tamamlandığını belirten Uraloğlu, “Gururla söylüyorum ki ülkemizin en büyük AR-GE Projesi Türksat 6A tamamlandı. Yapılan testlerde uydunun fırlatma süreci ve uzay ortamı yerde oluşturularak tüm koşullara dayanıklılığı test edildi. Bütün testlerimizi başarı ile tamamladık. Haziran ayı başında da özel bir uçakla Amerika'nın Florida eyaletindeki Space-X'in merkezine göndereceğiz" dedi.

SpaceX Falcon 9 Roketiyle Fırlatılacak Türksat 6A, Türkiye İçin Önemli Bir Dönüm Noktası Olacak

Bakan Uraloğlu, uydunun Temmuz ayında yörüngesine fırlatılacağını ve Türksat-6A'nın Türkiye için bir dönüm noktası niteliği taşıdığını vurguladı. Türksat 6A ile Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu platformunu geliştirmiş olacağının altını çizen Uraloğlu, “Özellikle kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi ve yüksek yerlilik oranı ile uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığın azalacağını belirtti. “Şanlı Bayrağımız, Türksat 6A ile Uzaydaki Yerini Alacak” ifadesini kullanan Uraloğlu, “Türksat 6A uydusunun, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kadar önemli bir Ar-Ge projesi olduğunu da ifade ederek Türkiye'nin uzaydaki temsilcisi olacak olan Türksat 6A'nın logosunu da bu düşünceden hareketle belirledik. Türksat 6A ile gururumuz, şanlı bayrağımız uzaydaki yerini alacak” dedi.

10 dakika şarjla 600 kilometre menzil sunan çığır açan pil teknolojisi geliştirildi

10 dakika şarjla 600 kilometre menzil sunan çığır açan pil teknolojisi geliştirildi