Kategoriler
Donanım

Qualcomm çip krizine rağmen büyümesini sürdürdü

Qualcomm tarafından son mali yıla yönelik yeni bir rapor paylaşıldı. Raporda şirketin elde ettiği başarıya vurgu yapılırken çip krizinin yaşandığı bir dönemde dahi yüksek bir gelire ulaşılması dikkatlerden kaçmadı.

Şirket tarafından yapılan resmi açıklamalara göre yıl genelinde büyüme yaşandı ve yatırımcıların da böylece yatırımlarının karşılığını alması sağlandı. Uzaktan çalışma modellerinde artış olması, okullarda uzaktan eğitime geçiş yapılması telefon ve tablet satışlarını artırdığından dolayı Qualcomm satışlarını da doğrudan yükseltti. Çip krizi her ne kadar pek çok farklı sektörde olumsuzluk yaratmış olsa da Qualcomm %42’lik bir artış yaşayarak 5.90 8 milyar dolarlık bir çip satış gelir elde etti.

Qualcomm büyüme rakamları dikkat çekti

Snapdragon yonga setleri ile ilgili veri paylaşan şirket, yıllık büyümenin yüzde 60 olduğunu vurguladı. Amon, analistlerle yaptığı görüşmede “Android bizim için bir başarı hikayesi.” dedi. Otomobil için üretilen çipler yüzde 21 artış ile 256 milyon dolara yükseldi. IoT sektöründe ise satışlarını yüzde 41 artıran şirket, 1.48 milyar dolar gelir elde etti.

Kablosuz bağlantı için üretilen çiplerde artış yüzde 7 olarak gözlemlendi. 1.13 milyar dolar gelir elde eden RF bölümü, Qualcomm’un 2021 mali yılında yüzde 76 büyüdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir