ANASAYFA Telefon Samsung, 3 Kameralı Galaxy S25 Ultra'yı Test Ediyor

Samsung, 3 Kameralı Galaxy S25 Ultra'yı Test Ediyor

Samsung, arkasında yalnızca üç kamera bulunan Galaxy S25 Ultra prototipini test ediyor.
yazar
Didem
Editör
Samsung, 3 Kameralı Galaxy S25 Ultra'yı Test Ediyor

Galaxy S24 serisinin lansmanından bu yana bir süre geçti ve şimdiden internette Galaxy S25 serisine ilişkin sızıntılar ortaya çıkmaya başladı. Daha önceki söylentilere göre Samsung Galaxy S25 serisi, daha yüksek enerji yoğunluğu için, güç tasarrufu sağlamak ve potansiyel olarak daha iyi bir pil ömrü sunmak için yapay zekayı kullanacak.

Değişken yakınlaştırmanın (zoom) kullanıma sunulmasıyla birlikte bir kamera azaldı.

Samsung Galaxy S25 Ultra Kamera Gelişmesi

Galaxy S25 Ultra'nın kamera sisteminin üç yeni yönü paylaşıldı. Samsung'un yaklaşmakta olan Ultra amiral gemisinin erken bir prototipini test ettiği bildiriliyor.

Buna göre, S25 Ultra prototipinin arka tarafında öncekilerin sunduğu dört kamera yerine yalnızca üç kamera bulunuyor. Üç kamera; ana, ultra geniş ve tek periskoplu telefotodur.

Samsung'un "zayıf" 3x telefoto modülünü terk ettiği ve bunu dijital yakınlaştırmayla (zoom) telafi etmeyi hedeflediği bildiriliyor.

Güney Koreli dev, önceki modelden bu yana yakınlaştırma kameraları üzerinde deneyler yapıyordu. S24 serisinde "zayıf" 10MP 10x telefotoyu bırakıp 50MP 5x telefotoyu tercih ettiler. Ve telefon, yüksek çözünürlüklü 5x kamera ve sahip olduğu yapay zeka yetenekleriyle uzun mesafeli yakınlaştırmalarda gerçekten başarılı. Benzer bir şeyin 3x aralığında uygulanması elbette teorik olarak imkansız değil.

Periskop telefoto, Galaxy S24 Ultra'dan daha büyük bir sensör kullanıyor ve bu da yakınlaştırılmış çekimlerdeki ayrıntıları geliştiriyor. Ancak en dikkate değer değişiklik, yakınlaştırılmış çekimlerde görüntülerin kalitesi açısından önemli olan değişken zoom’un eklenmesidir. Değişken yakınlaştırma, sensör üzerinde daha büyük bir görüntü oluşturacak özel kameralara benzer belirli mekanizmaların kullanılması anlamına gelir. Kırpma olmaması, yakınlaştırma işleminde daha az ayrıntı kaybı veya hiç ayrıntı kaybı olmadığı anlamına gelir.

Samsung Galaxy S25 Ultra, iki sabit odak uzaklığı sunacak; ilki 4 ila 5x yakınlaştırma, ikincisi ise 6 ila 7x zoom aralığını sunacak. Bu, iki farklı yakınlaştırma kamerasını (şu anda olduğu gibi) tek bir modülde birleştirmeye benziyor. Telefon, iki odak uzaklığı arasındaki değerler için dijital yakınlaştırmayı kullanmaya devam edecek. Bununla birlikte, iki sabit odak uzaklığı birbirine oldukça yakındır ve kayıp çok fazla fark edilmeyecektir.

Redmi K70 Ultra bağımsız ekran çipine sahip olacak

Redmi K70 Ultra bağımsız ekran çipine sahip olacak