ANASAYFA Araba Bazı kuşların "zihinsel zaman yolculuğu" yapabildiği tespit edildi

Bazı kuşların "zihinsel zaman yolculuğu" yapabildiği tespit edildi

Avrasya alakargalarının tesadüfi görsel bilgileri hatırlayabildiği ve epizodik hafıza örnekleri sergilediği keşfedildi. Bu araştırma, kargagillerin de insanlar gibi epizodik belleğe sahip olabileceğini gösteriyor. Hayvanlardaki bu özel hafıza türü uzun süredir incelenmektedir.
yazar
Sedat Ocak
İmtiyaz Sahibi
Bazı kuşların "zihinsel zaman yolculuğu" yapabildiği tespit edildi

Avrasya alakargalarının, olaylardaki tesadüfi görsel bilgileri hatırlayabildikleri ve kuşlarda epizodik hafıza kanıtları olduğunu gösteren yeni bir araştırma bulunmaktadır. Daha önce insanlara özgü olduğu varsayılan bu tür hafıza biçimi uzun süredir hayvanlarda incelenmektedir.

Zekalarıyla bilinen kargagillerin bile bu özelliklere sahip olabileceği rapor edilmişti. Şimdiye kadar, hayvanlarda bu tip bir hafızanın varlığını destekleyen araştırmalar mevcuttur. 

Araştırmacılar, epizodik hafızayı, "Belli bir deneyimi zihinsel olarak tekrar yaşamak ve detayları hatırlamak: Sesler, görüntüler, hatta düşünceler ve duygular" olarak tanımlamaktadır. PLOS One dergisinde 15 Mayıs'ta yayınlanan bir araştırmaya göre, Avrasya alakargaları da insanlar gibi böyle bir hafıza kapasitesine sahip olabilir. Hayvanların görsel hafıza süreci, bilim insanları için hayvanların bu yeteneği paylaşıp paylaşmadığını belirlemek açısından büyük öneme sahiptir. Güvercinler, köpekler ve hatta mürekkep balığı gibi çeşitli hayvan türlerinde bu tür bir hafıza kabiliyetine dair kanıtlar bulunmaktadır. Geçmişte kargalarda da epizodik belleğe dair kanıtlar keşfedilmişti. Bilim insanları, alakargaları incelerken insan hafızasında bulunan özelliklerin benzerlerini aramışlardır. 

Araştırmacılar, "zihinsel zaman yolculuğu" olarak adlandırılan hafıza tekniğini inceleyerek bu kuşlardaki varlığını araştırmışlardır. Alakargalara yemek saklandığı kapının altı gösterildiğinde, kuşlar kolaylıkla hatırlamışlar ve belirtilen yerde yemeği bulmuşlardır. Sonrasında, kapakların üzerine çıkartmalar veya ipler konularak deneyin ikinci aşamasına geçilmiştir. Yine aynı kapak altında yemek bulunmuştur. Deneyin son kısmında, çıkartmalar ve ipler kullanılarak kuşlara işaretler verilmiş ve kapakların yerleri değiştirilmiştir. Alakargalar, yiyeceğin saklandığı kapaktaki işaretleri tanıyarak %70 oranında başarı elde etmişlerdir. Alzheimer gibi hastalıklarda görsel hafızanın kaybının belirgin olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu yeni araştırmanın bu alandaki çalışmalara katkıda bulunabileceği belirtilmektedir.

Yeni Fiat Doblo Türkiye’de 839 bin TL’den satışa sunuldu

Yeni Fiat Doblo Türkiye’de 839 bin TL’den satışa sunuldu